Úvod Spoločnosť Rozložiteľné tašky zostanú v zemi celé minimálne tri roky

Rozložiteľné tašky zostanú v zemi celé minimálne tri roky

Foto: archív

Plastové tašky, ktoré mali byť rozložiteľné, v skutočnosti vydržia v prírode najmenej tri roky bez toho, aby sa začali rozkladať. Vedci ich skúmali v rôznych podmienkach – v mori, na vzduchu aj v zemi. Ani jedna z nich sa počas experimentu v nijakom z testovaných prostredí úplne nerozložila.

Tieto výsledky priniesol úplne prvý rozsiahly výskum rozkladania plastov, označovaných ako „biodegradable“, teda rozložiteľné v prírode. Vedci ich porovnávali aj s kompostovateľnými i tradičnými plastovými taškami. Kompostovateľné tašky boli na tom oveľa lepšie ako obyčajné a dokonca aj ako tie rozložiteľné.

Napríklad v morskej vode sa kompostovateľná taška rozložila za tri mesiace. Vedci však zatiaľ nedokážu povedať, aké následky na životné prostredie majú látky, na ktoré sa tašky rozložili. Naopak, rozložiteľné vrecká dopadli zle aj v mori, aj v pôde. Aj po 27 mesiacoch v zemi mali pôvodný tvar, len sa trhali po vložení nákupu. Po troch rokoch v morskej vode udržali dokonca aj nákup.

Pripomeňme, že kompostovateľné tašky nie sú vyrobené z plastu, ale z prírodných hmôt, ktoré sa samy rozkladajú – napríklad z kukuričných a rastlinných škrobov a organických olejov. Rozložiteľné tašky sú síce z umelých hmôt, ale takých, ktoré by sa mali ľahko rozkladať v prírodných podmienkach.

Konkrétne ide o plastové polyméry a prísady kyslého charakteru, ktoré po nejakom čase začnú plast rozkladať. S prísadami sa podľa predpokladov mali plasty rozkladať až do takej miery, aby boli využiteľné ako potrava pre mikroorganizmy.

Foto: archív