Úvod Zaujímavé Rozprávková romantika uprostred rieky

Rozprávková romantika uprostred rieky

Predstava osamelého dreveného domčeka stojaceho na skale uprostred veľkej rieky patrí skôr do žánru rozprávok. Je to však realita. Takýto domček je súčasťou scenérie rieky Drina neďaleko srbského mesta Bajina Bašta, na východnom okraji Národného parku Tara.

Hoci stojí už 47 rokov, jeho čaro objavili turisti a fotografi z celého sveta iba nedávno. Stalo sa tak potom, čo snímku domčeka zverejnil časopis National Geographic. Čoskoro sa z neho stal hit internetu, priťahujúci čoraz väčšie množstvo zvedavých cestovateľov z celého sveta, ktorí ho chcú vidieť naživo.

Domček postavila v roku 1968 skupina mládencov, ktorí si takto vytvorili miesto na zábavu a letné opaľovanie. Pretože skala nebola práve najpohodlnejšie miesto na slnenie, postavili na nej betónový základ, na ktorom postupne vybudovali drevený príbytok.

Rozobrali starú kôlňu blízko rieky a drevené dosky a ďalšie časti z nej použili pri výstavbe domčeka. Na prepravu stavebného materiálu použili člny a kajaky.

Pôvodný domček v priebehu desaťročí niekoľkokrát zničili prudké povodne, ale zakaždým ho miestni nadšenci postavili od základov. Na zatiaľ poslednú obnovu prispela firma Bramac, ktorá domček pokryla novou strechou, čo pripomína aj reklamná tabuľa…

Foto: archív
Foto: archív