Úvod Z DOMOVA Rozširovanie EÚ o Ukrajinu je nebezpečné a nemá byť ani v NATO,...

Rozširovanie EÚ o Ukrajinu je nebezpečné a nemá byť ani v NATO, myslí si Blanár

Juraj Blanár. (Foto: Michaela Kolimárová)

Rozširovanie EÚ o Ukrajinu je nebezpečné a z hľadiska svetovej bezpečnosti by nemala byť ani súčasťou NATO. Myslí si to podpredseda Národnej rady SR a strany Smer-SD Juraj Blanár, ktorý nesúhlasí s jej zrýchleným prijatím do paktu.

„Ignorovanie toho, že NATO sa tlačí k Rusku, spôsobilo niečo, čo je pre nás neprijateľné, vojnový konflikt,“ skonštatoval Blanár v diskusnej relácii televízie TA3. Ruská federácia, EÚ aj NATO by mali podľa neho Ukrajine garantovať neutralitu.

Smer-SD nesúhlasí, aby boli na Ukrajinu posielané zbrane a apeluje na ďalšie rokovania a mierové riešenia konfliktu. Podľa Blanára je prvoradá humanitárna pomoc. V reakcii na poznámku, že o pomoc aj vo forme zbraní žiada ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, uviedol, že prebieha dezinformačná vojna a nevie, či jeho vyjadreniam môže veriť.

Blanár tiež odsúdil vládu za zavedenie“cenzúry škodlivého obsahu“. Podotkol, že zákaz by mal byť zdôvodnený hneď, „niekomu zoberú možnosť byť na internete, úplne ho zrušia a premiér sa vyjadrí, že zdôvodnenie, prečo je to tak, príde o niekoľko týždňov“.