Úvod Zaujímavé Rubikova kocka oslavuje 45 rokov

Rubikova kocka oslavuje 45 rokov

Foto: archív

Rubikova kocka, ktorá sa dostala dokonca aj do Oxfordského slovníka anglického jazyka ako Rubik’s Cube, má v tomto roku 45 rokov. Jubileum má aj jej vynálezca, maďarský architekt, dizajnér a sochár Ernő Rubik – oslavuje 75 rokov. Dátum jeho narodenia, 13. júl, sa stal Medzinárodným dňom rébusov a hlavolamov.

Jeden z najznámejších tvorcov hlavolamov Ernő Rubik sa narodil v rodine leteckého inžiniera a spisovateľky. Vyštudoval architektúru a dizajnérstvo interiérov na Technickej univerzite v Budapešti. V rokoch 1971 – 1975 pracoval ako architekt na Univerzite umeleckého priemyslu a dizajnu v Budapešti.

Študentom prednášal o možnostiach kombinovania tvarov a častí a učil ich vnímať geometriu priestorovo. Už v tom čase sa zamýšľal nad vytvorením priestorového hlavolamu, kde by zužitkoval svoje znalosti. Tým mechanickým hlavolamom sa napokon v roku 1974 stala kocka pozostávajúca z rôznofarebných menších kociek.

Jeden z najznámejších tvorcov hlavolamov Ernő Rubik. (Foto: archív)

Cieľom je, aby mala v zloženom stave každú veľkú stranu jednofarebnú. Rubik vynález patentoval pod názvom Magická kocka 30. januára 1975 pod číslom HU170062. Štandardne má 3x3x3 menších kociek, dostupné sú však aj iné varianty hlavolamu – 2x2x2, 4x4x4, nazývaná aj Rubikova pomsta, či 5x5x5.

Vnútri kocky je mechanizmus umožňujúci otočiť ľubovoľnú vrstvu deviatich menších kociek. V roku 1979 kocku predstavili na veľtrhu v Norimbergu, ale nikoho výraznejšie nezaujala. Až v nasledujúcom roku po prezentácii v Londýne, Paríži a New Yorku sa dostavil aj úspech.

V 80. rokoch 20. storočia sa Rubikova kocka stala celosvetovým hitom – predalo sa jej vyše 100 miliónov kusov. Už 5. júna 1982 sa v Budapešti konali prvé majstrovstvá sveta v jej skladaní. Vtedy súťažilo 19 pretekárov – najrýchlejší bol Minh Thai z USA s časom 22,95 sekundy. Najnovší rekord drží Číňan Tu Jü-šeng z 24. novembra 2018, keď kocku 3x3x3 zložil za 3,47 sekundy.