Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusi prelamujú front: ukrajinská armáda sa stiahla zo Soledaru

Rusi prelamujú front: ukrajinská armáda sa stiahla zo Soledaru

Reprofoto: archív

Ukrajinská armáda priznala, že jej vojaci sa po ťažkých bojoch stiahli z mesta Soledar na východe Ukrajiny. Ruské sily už predtým uviedli, že mesto tento mesiac dobyli. „Po mesiacoch ťažkých bojov ukrajinské ozbrojené sily odišli zo Soledar a stiahli sa k líniám pozdĺž okrajových častí mesta, na pripravené pozície,“ povedal médiám hovorca ukrajinskej armády Serhij Čerevatyj.

„Niektorí vojaci držia okraje Soledaru, ďalší budujú obrannú líniu a opevňujú nové body,“ povedal Čerevatyj. Ako doplnil, neprišlo k hromadnému zajatiu ani obkľúčeniu ukrajinských síl.

Ruská Vagnerova skupina, ktorá sa podľa svojich slov najviac zaslúžila o úspech v Soledare, dobytie mesta oznámila už 11. januára. Ovládnutie mesta ruské ministerstvo obrany oznámilo až o dva dni.

Soledar mal pred vojnou približne 10.000 obyvateľov a počas bojov bol úplne zničený. Moskva jeho ovládnutie označila za dôležitý krok pre ovládnutie neďalekého Bachmutu. O toto mesto sa bojuje dlhšie než na akomkoľvek inom mieste Ukrajiny, pričom Kremeľ rozpútal vojnu v susednom štáte 24. februára.

Úplné dobytie východoukrajinskej Doneckej oblasti, ktorej časť už roky ovládajú proruskí separatisti, je teraz prvoradým vojenským cieľom Moskvy na Ukrajine. Príslušníkom Vagnerovej skupiny sa darí postupovať v Bachmute, kde prebiehajú boje vo štvrtiach, ktoré doteraz ovládala ukrajinská armáda. Oznámil to líder Doneckej ľudovej republiky Denis Pušilin.

„Jednotky, konkrétne vagnerovci, postupujú v samotnom Arťomovsku,“ vyhlásil Pušilin, ktorý pre Bachmut použil pôvodný ruský názov. „Boje už prebiehajú na predmestí a v štvrtiach, ktoré donedávna ovládal nepriateľ,“ dodal.

Dobytie Soledaru podľa Pušilina umožnilo ruskej armáde odrezať niektoré zásobovacie trasy ukrajinských ozbrojených síl a získať kontrolu nad niektorými oblasťami, z ktorých Ukrajinci podnikali odvetné útoky.