Úvod Politika Rusi spustili v Sýrii masívnu ofenzívu z lietadlovej lode

Rusi spustili v Sýrii masívnu ofenzívu z lietadlovej lode

Foto: archív

Rusko začalo rozsiahlu leteckú ofenzívu proti teroristickým pozíciám v sýrskych provinciách Idlib a Homs. Na stretnutí s prezidentom Vladimirom Putinom to oznámil ruský minister obrany Sergej Šojgu. Dodal, že do útokov Rusi prvýkrát v histórii svojho námorníctva nasadili lietadlovú loď Admirál Kuznecov. Lietadlá z Admirála Kuznecova doteraz podnikali len cvičné a prieskumné lety.

Šojgu vyhlásil, že nálety proti radikálnym hnutiam Islamský štát a Front dobytia Sýrie, predtým známej ako An-Nusra, budú pokračovať. Agentúry Reuters i AP poznamenali, že minister vo výpočte cieľov nespomenul Allepo, ale iba provincie Idlíb a Homs.

„Údery sú zamerané na sklady zbraní, zhromaždisko teroristov a ich výcvikové strediská, aj na zbrojné továrne,“ povedal Šojgu. Ruský minister spresnil, že spolu s Admirálom Kuznecovom sa ofenzívy zúčastňuje fregata triedy Admirál Grigorovič, z ktorej námorníci odpaľujú strely s plochou dráhou letu Kaliber, aktivovaný bol tiež pobrežný ochranný systém Bastion.

Admirál Kuznecov je jedinou lietadlovou loďou vo výzbroji ruskej armády. Do prevádzky bola spustená v roku 1985. Sesterská loď Varjag nebola nikdy dokončená a Rusko ju predalo Číne.

Lietadlová loď Admirál Kuznecov v akcii: