Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusi v referende schválili zmeny v ústave. Putin môže zostať pri moci...

Rusi v referende schválili zmeny v ústave. Putin môže zostať pri moci ďalších 16 rokov

Foto: archív

Po sčítaní hlasov zo 100 percent volebných okrskov schválilo zmeny v ruskej ústave 77,92 percenta voličov, oznámila agentúra TASS s odvolaním sa na údaje ústrednej volebnej komisie. Zmena umožní prezidentovi Vladimirovi Putinovi zotrvať pri moci až do mája 2036.

Proti zmene ústavy sa vyjadrilo 21,27 percenta účastníkov referenda. To začalo 25. júna a skončilo v stredu večer. Účasť dosiahla 65 percent z približne 110 miliónov voličov. Referendum sa skončilo o 20:00 h miestneho času.

Na Čukotke, najvýchodnejšom cípe Ruska, podporilo zmeny podľa agentúry Interfax viac ako 80 percent voličov, v Kamčatskom kraji hlasovanie dopadlo v pomere 62 ku 37 percentám. Prvé správy ruských agentúr o sčítaní hlasov v Moskve a Petrohrade hlásili podporu viac ako 90 percent voličov pre zmeny, ale vychádzali z prvých čísel po sčítaní zlomku hlasov.

Zmeny v ústave umožnia prezidentovi Vladimirovi Putinovi, aby sa po vypršaní terajšieho mandátu v roku 2024 mohol uchádzať o zvolenie ešte na dve ďalšie šesťročné obdobia. Pri moci by tak mohol zotrvať až do mája 2036, samozrejme, ak bude kandidovať a ak ho voliči zvolia.

Putin, ktorý prvý zásadnejšie reformu ústavy od jej prijatia inicioval januárovým prejavom k poslancom, ešte v utorok apeloval na voličov, aby išli k urnám a svojím hlasovaním podporili „stabilitu, bezpečnosť a prosperitu“ vlasti. Hlasovanie bolo pôvodne naplánované na 22. apríla, ale muselo byť odložené pre pandémiu ochorenia COVID-19.

Opoziční aktivisti podľa denníka Vedomosti na Červenom námestí zo svojich tiel vytvorili číslovku 2036 ako letopočet, dokedy môže Putin zotrvať pri moci. Demonštrantov zadržala polícia, po spísaní protokolov ich prepustila. V Petrohrade polícia proti protestujúcim okamžite zasiahla.