Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusi zaregistrovali jednodávkovú proticovidovú vakcínu Sputnik Light

Rusi zaregistrovali jednodávkovú proticovidovú vakcínu Sputnik Light

Foto: archív

Ruské ministerstvo zdravotníctva zaregistrovalo jednodávkovú vakcínu Sputnik Light. Vo svojom mediálnom vyhlásení o tom informoval Ruský fond priamych investícii (RFPI), ktorý sa podieľal na financovaní vakcíny.

Ako dodal, Sputnik Light preukázal 79,4-percentnú účinnosť. Zároveň pripomenul, že účinnosť vakcíny Sputnik V, podávanej v dvoch dávkach, je 91,6-percentná. Ubezpečil, že po imunizácii Sputnikom Light neboli zaregistrované nijaké závažné nežiaduce účinky.

RFPI dodal, že tieto výsledky vychádzajú z údajov získaných v 28. deň po podaní injekcie v rámci ruského programu masového očkovania, a to v čase medzi 5. decembrom 2020 a 15. aprílom 2021.

„Cena jednej dávky vakcíny Sputnik Light na zahraničných trhoch bude menej ako desať dolárov,“ uvádza sa v správe RFPI. Túto vakcínu je možné skladovať pri teplote 2 až 8 stupňov Celzia, čo zjednodušuje logistiku, dodal RFPI.

RFPI vo svojom vyhlásení vyjadril presvedčenie, že „schéma aplikácie v jednej dávke umožní v krátkom čase imunizovať veľa ľudí“ v nepriaznivej epidemiologickej situácii. Sputnik Light sa bude používať pre ľudí vo veku od 18 do 60 rokov.

Ruská vicepremiérka Taťjana Golikovová vo štvrtok na rokovaní s prezidentom Vladimirom Putinom uviedla, že táto vakcína sa začne používať, keď prejde registračnou procedúrou a schválením federálnymi úradmi.

Agentúra Interfax informovala, že Sputnik Light sa bežne začne používať 1. januára budúceho roku. Ide o štvrtú v Rusku zaregistrovanú vakcínu proti covidu. Predtým boli pre hromadné očkovanie povolené tri vakcíny domácej výroby.

Ide o Sputnik V z Gamalejovho inštitútu, peptidová vakcína EpiVacCorona (EpiVakKorona) vyvinutá spoločnosťou Vektor a CoviVac (KoviVak) z Čumakovovho centra.

Ruská vakcína Sputnik V bola schválená na použitie vo viac ako 60 krajinách sveta. Súhlas na jej používanie však zatiaľ nevydala ani Európska agentúra pre lieky a ani americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv.

Rusko zaregistrovalo vakcínu Sputnik V vlani v auguste 2020. Odborný časopis The Lancet zverejnil štúdiu, podľa ktorej má Sputnik V po podaní oboch dávok účinnosť 91,6 percenta pri zabránení symptomatickému priebehu koronavírusu.