Ruská armáda kúpi 18 českých lietadiel L-410

    Foto: archív

    Ruské ministerstvo obrany plánuje kúpiť 18 lietadiel L-410 českého pôvodu a upraviť ich na špecifické klimatické podmienky. Montážnu halu v Jekaterinburgu navštívil počas svojej novembrovej cesty po Rusku český prezident Miloš Zeman. Generálny riaditeľ Vadim Badecha mu vtedy oznámil, že sa pripravuje vybudovanie novej montážnej prevádzky, ktorá zaistí stabilné dodávky lietadiel do Ruskej federácie.

    Odbory kunovickej firmy Aircraft Industries, ktorá L-410 vyrába, sa dlhodobo obávajú premiestnenia výroby strojov do Ruska. Podľa nich sa o presun usiluje ruský vlastník firmy. České lietadlá L-410 sa montujú v Jekaterinburgu na základe kontraktu Aircraft Industries s Uralským závodom civilného letectva (UZGA). Ten je od roku 2013 stopercentným vlastníkom bývalej slávnej firmy Let Kunovice. Dohodu o spolupráci s UZGA podpísal ruský majiteľ kunovickej firmy v júli 2015.

    Továreň v Jekaterinburgu chce podľa agentúry TASS lietadlo vlastnými silami modernizovať. Ráta sa so zámenou palubného zariadenia za systémy ruskej výroby a s rekonštrukciou podvozku na pristávanie na snehu aj vode. Lietadlo by malo byť schopné pristávať i na mäkkom povrchu mimo štandardnej pristávacej dráhy.