Úvod ZO ZAHRANIČIA Ruská duma schválila návrh, ktorý Putinovi opäť umožní kandidovať za prezidenta

Ruská duma schválila návrh, ktorý Putinovi opäť umožní kandidovať za prezidenta

Vladimir Putin v Kremli. (Foto: archív)

Ruská Štátna duma na plenárnom zasadnutí schválila návrh zákona o zavedení zmien v ústave, čo umožní súčasnému prezidentovi Vladimirovi Putinovi opäť kandidovať za šéfa Kremľa. V súlade s dodatkami k ruskej ústave tak môže byť Putin po roku 2024 znovu zvolený za prezidenta Ruskej federácie.

V marci tohto roku Putin podpísal novelu ústavy, ktorá de facto zsbezpečuje, že prezidentom môže zostať až do roku 2036. Dovtedy platilo, že prezidentskú funkciu v Rusku je možné zastávať len dve po sebe nasledujúce funkčné obdobia, čo by znamenalo, že Putin by ako hlava štátu v roku 2024 skončil.

V novej ústave je toto obmedzenie zachované, ale keďže ide o novelu ústavy, Putinovi sa jeho posledné dve funkčné obdobia anulujú a nebudú sa rátať. Tieto zmeny boli odobrené aj v celoštátnom ľudovom hlasovaní.

Šesťdesiatosemročný Putin vládne už vyše 20 rokov – najdlhšie zo všetkých ruských či sovietskych lídrov od čias Josifa Stalina. Prvý raz sa stal prezidentom v roku 2000 a v tejto funkcii pôsobil do roku 2008, keď mu ústavné obmedzenia zabránili kandidovať aj na tretie funkčné obdobie.

Následne sa stal premiérom a do prezidentského kresla sa vrátil v roku 2012, pričom prezidentské funkčné obdobie sa medzičasom predĺžilo na šesť rokov. Jeho súčasný mandát mu má vypršať v roku 2024.

Ruský prezident podpísal aj zákon, ktorý posilňuje záruky imunity bývalých prezidentov. Zákon mení postup zbavenia imunity bývalých prezidentov. Podľa nového zákona musí Štátna duma vzniesť obvinenie z vlastizrady alebo iného závažného trestného činu. Na základe obvinení potom pristúpi k rozhodnutiu horná komora parlamentu – Rada federácie.

Nový zákon stanovuje, že bývalého prezidenta nemožno priviesť k administratívnej alebo trestnej zodpovednosti, nemožno ho zadržať, zatknúť, prehľadať ho ani vypočuť. Predtým sa táto ochrana týkala iba konania počas úradovania prezidenta alebo vyšetrovania konania spojeného s prezidentskými povinnosťami.

Foto: archív