Úvod ZO ZAHRANIČIA Ruská FSB mala odhaliť plán fyzickej likvidácie Lukašenka a vojenského prevratu v...

Ruská FSB mala odhaliť plán fyzickej likvidácie Lukašenka a vojenského prevratu v Bielorusku

Alexandr Lukaššenko. (Foto: TASR)

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko informoval o zadržaní skupiny, ktorá mala naňho plánovať atentát a únos jeho detí a vzápätí vyvolať štátny prevrat, a ktorá má podľa neho väzby na americké spravodajské agentúry. Jeho slová zverejnila agentúra BelTA.

„Zadržali sme skupinu, ktorá nás sledovala a prezradila nám, ako to plánovali,“ uviedol bieloruský prezident. „Potom sme odhalili činnosť evidentne zahraničných spravodajských služieb. S najväčšou pravdepodobnosťou, federálnej spravodajskej agentúry, FBI, neviem, ktorí Američania tam boli zapojení,“ povedal Lukašenko.

„Monitorovali sme ich a zistili sme, že sa chcú vrátiť do Minska a zapojiť sa do organizovania atentátu,“ dodal prezident Bieloruska. Lukašenko z plánovania sprisahania však neobviňuje len americké spravodajské služby, ale samotnú administratívu prezidenta Bidena.

„Nikto iný nemôže poveriť úlohou odstránenia prezidenta iného štátu, ako najvyššie politické vedenie krajiny. Tento príkaz môžu dať iba oni, nie špeciálne služby,“ tvrdí Lukašenko. Ako dodal, jeho ruský náprotivok Vladimír Putin nastolil túto otázku počas nedávneho telefonátu s americkým prezidentom Joeom Bidenom.

„Som vďačný Putinovi. Keď hovoril s Bidenom, položil mu túto otázku. Jasná odpoveď však nebola,“ dodal. Americké ministerstvo zahraničných vecí označilo Lukašenkove obvinenia za „absolútne nepravdivé“.

Ruská federálna bezpečnostná služba FSB, ktorá mala výraznou mierou prispeť k odhaleniu prípravy atentátu, uviedla, že atentát spojený s pokusom o vojenský štátny prevrat bol naplánovaný na 9. mája počas prehliadky Dňa víťazstva v Minsku. Informovalo o tom Centrum pre vzťahy s verejnosťou FSB.

V tejto súvislosti tajná služba zadržala dve osoby. FSB uviedla, že zadržaní muži, ktorých odovzdala bieloruským úradom, pripravovali fyzické odstránenie Alexandra Lukašenka a únos jeho detí. Jeden zo zadržaných, právnik Juri Zenkovič, ktorý má americké aj bieloruské občianstvo, je podľa bieloruskej KBG napojený na americké tajné služby. Druhým zadržaným je bieloruský občan Aľaksandr Feduta.

Iniciátori zmareného prevratu sa mali v Moskve tajne stretnúť s opozične orientovanými generálmi bieloruských ozbrojených síl. Podrobne im mali predstaviť plán vojenského puču, vrátane zaistenia rozhlasových a televíznych centier, ktoré mali vysielať ich posolstvo k národu, ako aj blokovanie vojska a poriadkovej polície OMON. Príslušníkom bieloruskej armády za spoluprácu údajne sľubovali finančnú odmenu.

Bieloruská opozícia spochybnila tvrdenia o prípravách atentátu na bieloruského lídra Alexandra Lukašenka. Neúspešná kandidátka z posledných bieloruských volieb a líderka opozície v exile Sviatlana Cichanovská vyhlásila, že celá záležitosť môže byť len provokáciou ruských a bieloruských tajných služieb.