Úvod ZO ZAHRANIČIA Ruská FSB zadržala vyše sto ukrajinských neonacistov

Ruská FSB zadržala vyše sto ukrajinských neonacistov

Foto: archív

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) zadržala 106 stúpencov ukrajinskej neonacistickej mládežníckej skupiny M.K.U. Skupina údajne plánovala uskutočniť na území Ruska útoky a masové vraždy.

Skupinu s názvom Vražedný kult maniakov založil podľa FSB ukrajinský občan Jehor Krasnov, ktorý vraj konal pod záštitou ukrajinských spravodajských služieb. V Rusku proti Krasnovovi vedú stíhanie pre spoluúčasť na vražde a Moskva po ňom vyhlásila medzinárodné pátranie.

FSB vyhlásila, že Krasnov inštruoval prívržencov M.K.U., aby „páchali teroristické činy a masové zabíjanie“. Agenti počas razií u prívržencov M.K.U. zhabali pištole, pušky, guľomety a slzotvorný plyn.

Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) obvinenie odmieta a pre agentúru Reuters uviedla, že sa zameriava výlučne na kontrarozviedne aktivity na ukrajinskom území. Podľa servera Meduza.io Krasnova v januári 2020 zadržali na Ukrajine a je tam vyšetrovaný pre sériu ozbrojených útokov a pokus o atentát motivovaný rasovou, národnostnou a náboženskou neznášanlivosťou.