Úvod Politika Ruská odveta za zostrelenie stíhačky: Turci zaplačú

Ruská odveta za zostrelenie stíhačky: Turci zaplačú

Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan. (Foto: archív)

Chladnokrvné zostrelenie ruskej stíhačky, ktorá údajne na pár sekúnd narušila turecký vzdušný priestor, bolo vopred pripraveným a premysleným ťahom proti Rusku.

Napriek tomu, že Turecko má po USA druhú najsilnejšiu armádu v NATO, takúto riskantnú akciu by si nedovolilo vykonať na vlastnú päsť. Výborne vycvičení tureckí piloti mali zjavne za úlohu čakať na chybu ruských letcov a po rozkaze svojich veliteľov zaútočiť.

Nie je ťažké uhádnuť, kto Turecko vyprovokoval – bez podpory USA a tichého súhlasu vedenia Severoatlantickej aliancie by sa sotva odhodlalo k takémuto šialenému činu.

Ide o to, čo chceli režiséri perfídnej hry dosiahnuť. Pravdepodobne ide o pokus vyrobiť z Turecka nevypočítateľného partnera, ktoré v tamojšom regióne bolo a bude dôležitým hráčom. Zasialo sa tak semeno nedôvery a vytvoril zárodok ešte väčšej nestability, ktorá najviac vyhovuje – povedzme to úprimne – Spojeným štátom.

Po vyhlásení prezidenta Erdogana je zrejmé, že Turecko nemá záujem na upokojení situácie a súčasný stav mu vyhovuje. Dôkazom je jeho kooperácia s Islamským štátom a absolútna neochota riešiť kurdskú otázku.

V každom prípade sa teraz ešte jasnejšie ukázalo, na ktorej strane v skutočnosti stojí krajina polmesiaca, keď – ako to nazval prezident Putin – neváhalo zákerne vraziť nôž do chrbta Ruska, uskutočňujúceho úspešnú antiteroristickú operáciu voči ISIS, a ktoré Turecko a jeho obyvateľov nijako neohrozovalo.

„Turci zaplačú,“ myslí si politológ a bezpečnostný analytik František Škvrnda o ruskej reakcii na incident. „Odveta Ruska nebude vojenská, ale ekonomická. Vzhľadom na úzku previazanosť na ruský trh Turecko bolestne pocíti tvrdý hospodársky atak Moskvy.“

Zostrelená ruská stíhačka SU-24 (Foto: archív)
Zostrelená ruská stíhačka SU-24 (Foto: archív)

Prečítajte si aj: Rusi hromadne vracajú letenky do Turecka

16 komentárov

  1. Neviem ,či si odborníci v NATO mysli,že obyčajný ľudia nevedia rátať za aký čas prejde Ruská stíhačka 1 km/na území Turecka / a za akú dobu vyštartujú stíhačky NATO ,aby zostrelili túto stíhačku. Podľa takéhoto sedliackeho rozumu je jasné ,že čakali vo vzduchu na to ,aby Ruskú stíhačku mohli zostreliť na niečí príkaz. Rusi im predsa neišli ublížiť,ale chránia aj nás voči terorisom ,čo by prakticky malo robiť NATO. Amíci,ľudia už niesú dávno blbí a nejedia z koflíkov !!!!!!!!

  2. Toto je stara politika USA pdkopavat nicit nic dobre nespravitzakial to oni neschvalia oni su skratka pan boh,a uz by konecne potrebovali poriadnu po papuli.

  3. nebolo to nic ine len planovana provokacia NATO. obetnym barankom sa na prikaz stalo Turecko. na vlastnu skodu islo rat tuto primitivnu hru. teraz musia zbierat plody svojej urody

  4. Jasná provokácia . Snažia sa Rusko vtiahnuť do vojny. Ak by Putin teraz vojensky napadol Turecko, NATO – teda Amíci a spol by mu prišli na pomoc. A je vojna ako na Hrone.

  5. Však NA-ČO je NA-TO… Prečo už dávno nemáme EU-TO ? Čo sa stále serú utečenci z európy pred zákonom, vrahovia, prostitútky, zlodeji – okupujúci kontinent indiánov – do našich štátov ?

Comments are closed.