Úvod ZO ZAHRANIČIA Ruská ropa zmenila trasu: namiesto Európy prúdi do Ázie. Rusko inkasuje rekordné...

Ruská ropa zmenila trasu: namiesto Európy prúdi do Ázie. Rusko inkasuje rekordné zisky

Foto: archív

India, Čína a ďalšie ázijské krajiny sa pre Moskvu stali významným zdrojom príjmov z ropy. A to aj napriek silnému tlaku zo strany USA, aby svoje nákupy nezvyšovali z dôvodu vojenskej invázie Ruska na Ukrajine.

Export ropy v Ázii rekordne zvyšuje Rusku príjmy v čase, keď sa USA, Európska únia a ich spojenci snažia obmedziť finančné toky podporujúce vojenskú operáciu. Západ zaviedol proti Moskve bezprecedentné sankcie.

India podľa dostupných údajov tento rok nakúpila už takmer 60 miliónov barelov (1 barel = 159 litrov) ruskej ropy v porovnaní s 12 miliónmi barelov za celý rok 2021. Dodávky do iných ázijských krajín, ako je Čína, takisto stúpli. Aj Srí Lanka, zápasiaca s hospodárskou krízou, uviedla, že bude v záujme udržania ekonomiky nakupovať viac ruskej ropy. Odber ropy z Ruska zvýšilo aj Turecko.

Od začiatku vojny na Ukrajine koncom februára globálne ceny ropy prudko vzrástli. To je pre rafinérie v Indii a ďalších chudobnejších krajinách dodatočná motivácia pre odber ropy, ktorú im Moskva ponúka za výrazné zľavy.

Význam týchto trhov pre Rusko vzrástol po tom, čo EÚ, jej hlavný trh s fosílnymi palivami, ktoré zabezpečovali väčšinu zahraničných príjmov Moskvy, schválila výrazné obmedzenie nákupov ruskej ropy do konca tohto roka.

Uralská ropa tak začala namiesto do Európy prúdiť do Ázie, pričom India sa stala jej najväčším nákupcom, nasledovaná Čínou. India tak nakupuje lacnú ropu, spracúva ju a vyváža hotové „neruské“ produkty, pričom za to získava veľké marže.

Foto: archív

V máji priplávalo asi 30 ruských tankerov k indickým brehom a vyložili približne 430.000 barelov ropy denne. Podľa fínskeho Centra pre výskum energie a čistého ovzdušia (CREA), od januára do marca doviezla India v priemere len 60.000 barelov ropy denne.

Nákupy zintenzívnili aj čínske štátne a nezávislé rafinérie. Podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku bola v roku 2021 Čína najväčším samostatným nákupcom ruskej ropy a odobrala v priemere 1,6 milióna barelov denne, čo je rovnomerne rozdelené medzi potrubia a námorné trasy.

A hoci je indický dovoz oproti čínskemu stále len asi štvrtinový, prudký nárast od začiatku vojny je zdrojom vznikajúceho napätia medzi Washingtonom a Naí Dillí. USA uznávajú, že India potrebuje cenovo dostupnú energiu, ale upozorňujú, že príjmy z ruskej ropy “živia vojenskú mašinériu Moskvy”.

Indický minister zahraničných vecí Subrahmanjam Džajšankar na kritiku dovozu ruskej ropy odpovedal protiotázkou: „Ak India financuje ruskú ropu, financuje vojnu. Povedzte mi potom, či nákup ruského plynu nefinancuje vojnu? Buďme trochu nestranní,“ povedal na nedávnom fóre GLOBSEC na Slovensku s odkazom na európsky dovoz ruského plynu.

Vývoz ropných produktov z Indie, ako je nafta, medzitým vzrástol na 685.000 barelov denne z 580.000 barelov denne pred vojnou. Veľká časť exportu nafty sa predáva v Ázii, ale zhruba 20 percent sa prepravilo cez Suezský prieplav do Európy alebo USA, informoval Lauri Myllyvirta, hlavný analytik CREA. Dodal, že India tak umožňuje ruskej rope dostať sa na západné trhy.

Foto: archív