Úvod ZO ZAHRANIČIA Ruská vakcína Sputnik V má 91,6-percentnú účinnosť

Ruská vakcína Sputnik V má 91,6-percentnú účinnosť

Foto: archív

Z predbežných výsledkov štúdie zverejnených v lekárskom časopise The Lancet, ruská vakcína Sputnik V má 91,6-percentnú účinnosť pri zabránení symptomatickému priebehu ochorenia COVID-19. Tieto zistenia podľa nezávislých expertov zmiernili obavy, ktoré sprevádzali očkovanie Sputnikom V. Napísala to agentúra AFP.

Rusko zaregistrovalo vakcínu Sputnik V ešte v auguste 2020 – predtým, ako prešla záverečnou treťou fázou klinických testov, čo vyvolalo medzinárodnú kritiku a pochybnosti niektorých odborníkov. Nová analýza údajov od približne 20.000 dobrovoľníkov, ktorí sa zapojili do tretej fázy testov, však ukazuje, že vakcína podávaná v dvoch dávkach má vyše 90-percentnú účinnosť.

Podľa výsledkov štúdie patrí momentálne Sputnik V spolu s vakcínami od konzorcia Pfizer/BioNTech a firmy Moderna k najúčinnejším očkovacím látkam, uviedla AFP. Vakcína Sputnik V sa podobne ako očkovacia látka od britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca môže skladovať pri teplotách dosiahnuteľných v bežnej chladničke, čo je výhoda oproti iným vakcínam.