Úvod Ekonomika Ruské firmy sa pripravujú na vstup do projektov v Iráne

Ruské firmy sa pripravujú na vstup do projektov v Iráne

Foto: archív

Ruský minister energetiky Alexandr Novak rokoval v Moskve so svojím iránskym náprotivkom Bidžánom Zangáním o priamej energetickej spolupráci medzi krajinami, ako aj o spolupráci prostredníctvom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), ktorej je Irán členom. Uviedlo to ruské ministerstvo energetiky.

Ministerstvo okrem toho informovalo, že ministri diskutovali aj o prípadnom prevzatí podielov v iránskych projektoch ruskými ropnými firmami. Do Moskvy priletel i predstaviteľ iránskej organizácie pre atómovú energiu Behruz Kamalvandi. Na programe jeho rokovaní s vedením štátnej korporácie Rosatom bola okrem iného aj dostavba druhého a tretieho bloku atómovej elektrárne Bushehr.

Rokovania medzi Ruskom a Iránom sa uskutočňujú v období zvyšujúceho sa napätia medzi Teheránom a Washingtonom. Americký prezident Donald Trump v máji oznámil odchod USA od jadrovej dohody s Iránom a opätovné uvalenie sankcií na Teherán.

Americká vláda začala medzičasom zvyšovať tlak aj na európske firmy, aby do novembra skončili aktivity v Iráne, inak budú čeliť sankciám Spojených štátov. Európska únia žiadala Washington o výnimku, ten to však zamietol. Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo Európsku úniu informoval, že USA žiadosť zamietajú, keďže chcú na Irán vyvinúť čo najväčší tlak.