Úvod ZO ZAHRANIČIA Ruské jednotky vstúpili do sýrskeho mesta Rakka

Ruské jednotky vstúpili do sýrskeho mesta Rakka

Foto: archív

Ruské jednotky vstúpili do sýrskej Rakky, bývalého hlavného mesta kalifátu vyhláseného svojho času na území Sýrie a Iraku džihádistickou organizáciou Islamský štát. Podľa agentúry Reuters ide o dobrý príklad toho, ako Moskva zaplnila vákuum vyvolané rozhodnutím prezidenta USA Donalda Trumpa stiahnuť americké jednotky zo severnej Sýrie.

Zábery zo vstupu ruských jednotiek do mesta Rakka odvysielal TV kanál ruského ministerstva obrany. Zachytávali ruských vojakov, ako si podávajú ruky so sýrskymi deťmi, alebo vykladajú z nákladných áut balíky s humanitárnou pomocou s nápisom Rusko je s vami.

Rakka, kde do vypuknutia občianskej vojny žilo približne 250-tisíc ľudí, sa stala prvým veľkým mestom, ktoré ovládol ISIS, a to začiatkom roka 2014. Ten istý rok v lete získal kontrolu aj nad irackým Mósulom a posilnený obrovskými územnými ziskami v oboch krajinách vyhlásil svoj kalifát. V tom čase mohli mať islamisti pod svojou vládou 11 miliónov ľudí.

ISIS v Rakke zaviedol striktnú verziu islamu, zmenil učebné osnovy, ženám zakázal vychádzať z domov bez mužských poručníkov, verejne popravoval a potom vystavoval obesené či sťaté telá, nevyhýbal sa ani vešaniu ľudí na kríže. V čase, keď sa teroristom z ISIS, najviac darilo, v Rakke pôsobilo podľa odhadov OSN asi 20-tisíc džihádistov zo stovky rôznych krajín sveta.

Pred dvoma rokmi po mesiacoch obliehania mesto Rakka dobyli arabsko-kurdské milície podporované Spojenými štátmi a ďalšími západnými krajinami. Pri oslobodzovaní mesta bola zničená alebo veľmi poškodená celá infraštruktúra. V meste sú stále oblasti, ktoré nie sú úplne odmínované, je tam nedostatok pitnej vody, potravín i liekov.

Rusko sa teraz spoločne so Sýriou bude snažiť o čo najrýchlejšiu obnovu mesta, tak ako to bolo v prípade Damasku, Aleppa, Homsu a iných miest. Rusko je blízkym spojencom armády sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Rusko zároveň vykonáva spoločné hliadky s Tureckom pozdĺž sýrsko-tureckej hranice. Ide o súčasť dohody medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom a jeho tureckým partnerom Recepom Tayyipom Erdoganom.