Úvod ZO ZAHRANIČIA Ruské MZV: Ak Česko bude ďalej ničiť vzájomné vzťahy, odpovieme

Ruské MZV: Ak Česko bude ďalej ničiť vzájomné vzťahy, odpovieme

Diplomati českej ambasády v Ruskej federácii pred odchodom z Moskvy. (Foto: archív)

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová vpre ruskú televíziu RBK vyhlásila, že jej krajina nenechá pokračujúce protiruské kroky Českej republiky bez odozvy. Praha si podľa nej musí uvedomiť, že Rusko bude primerane reagovať na ďalšie jej rozhodnutia, ktoré podľa nej ničia vzájomné vzťahy.

„Vidíme, ako Praha so zápalom ničí dvojstranné vzťahy. Bohužiaľ, koná proti vlastným národným záujmom,“ dodala. Hovorkyňa ruskej diplomacie tiež oznámila, že vyhostenie českých diplomatov z Ruska je adekvátnou odpoveďou na “agresívne” počínanie českej vlády.

„Ja by som to nazvala agresívnym a nepriateľským počínaním zo strany Česka, na čo adekvátne odpovedáme,“ myslí si Zacharovová. Kríza v rusko-českých vzťahoch nastala potom, čo 17. apríla český premiér Andrej Babiš obvinil ruskú tajnú službu z organizácie výbuchov na muničnom sklade vo Vrběticích v roku 2014.

Kremeľ tieto obvinenia odmietol a ruské ministerstvo zahraničia vyslovilo domnienku, že cieľom tejto správy je prekrytie škandalóznej informácie o pripravovanom štátnom prevrate v Bielorusku, ktorý rátal s fyzickou likvidáciou prezidenta Alexandra Lukašenka.

Česká republika v súvislosti so spomenutými obvineniami Ruskej federácie vyhostila z krajiny skupinu ruských diplomatov. Moskva na tento krok odpovedala vyhostením diplomatov z českého veľvyslanectve v RF.