Úvod ZO ZAHRANIČIA Ruské námorníctvo bude vyzbrojené hypersonickými raketami Zirkón

Ruské námorníctvo bude vyzbrojené hypersonickými raketami Zirkón

Foto: archív

Ruský prezident Vladimir Putin v príhovore na námornej prehliadke v Petrohrade pri príležitosti Dňa Námorníctva, ktorý je v Rusku štátnym sviatkom, spomenul zásluhy ruského cára Petra Veľkého na vybudovaní Ruska ako námornej veľmoci a uviedol tiež, že podpísal novú námornú doktrínu.

Ako pokračoval, ruské námorníctvo bude v krátkom čase vybavené novými hypersonickými raketami Zirkón, pričom o oblasti ich nasadenia sa rozhodne na základe ruských záujmov. Strely Zirkón vzápätí označil za svetový unikát.

„Dodávanie týchto striel ruskej armáde sa začne v najbližších mesiacoch. Fregata Admiral Gorškov ako prvá nastúpi do bojovej služby s touto impozantnou zbraňou na palube,“ povedal Putin. „Schopnosti ruského námorníctva sú dôležité… Je schopné reagovať rýchlosťou svetla na všetkých, čo sa rozhodnú narušiť našu suverenitu a slobodu,“ vyhlásil ruský prezident.

Hypersonické strely môžu letieť až deväťkrát rýchlejšie ako zvuk. Rusko testovalo strely Zirkón počas posledného roka, pričom ich v rámci testov odpaľovalo z lodí alebo ponoriek. Začiatkom júna ruská armáda oznámila, že testovanie Zirkónu bolo skončené a čoskoro ním vyzbrojí vojenskú loď.

Ruské médiá neskôr zverejnili i znenie spomínanej námornej doktríny, ktorú Putin podpísal. Uvádza sa v nej, že najväčšou hrozbou pre Rusko je strategické smerovanie USA k dominancii vo svetových oceánoch a približovanie Severoatlantickej aliancie k ruským hraniciam.

Rusko pritom môže primerane k situácii vo svetových oceánoch použiť aj vojenskú silu, ak zlyhajú prostriedky tzv. mäkkej sily ako diplomacia a ekonomické nástroje, píše sa v doktríne. Dokument okrem toho určuje za oblasť mimoriadneho záujmu Ruska Severný ľadový oceán, o ktorom Spojené štáty opakovane hovoria, že sa ho Rusko snaží militarizovať.