Úvod Spoločnosť Ruskí hokejisti získali v Pjongčangu zlaté medaily

Ruskí hokejisti získali v Pjongčangu zlaté medaily

Foto: archív

Hokejisti výberu Olympijských športovcov z Ruska získali na ZOH v Pjongčangu zlaté medaily. Zverenci trénera Olega Znaroka zvíťazili vo finále v Hokejovom centre v Kangnungu nad Nemeckom 4:3 po predĺžení.

Výber OŠR prehral na turnaji iba raz, keď podľahol vo svojom úvodnom zápase Slovensku 2:3, následne už iba víťazil. Brankár Vasilij Košečkin si v dvoch dueloch udržal čisté konto, najskôr v skupine proti USA (4:0) a potom aj v semifinále proti Česku (3:0). Favorit finálového duelu viedol vďaka gólu Vjačeslava Vojnova zo záveru prvej tretiny, Nemci však v druhej vyrovnali.

V tretej sa ako prví ujali vedenia opäť Rusi, no Nemci nielenže vyrovnali, ale Jonas Müller v 57. minúte otočil skóre. Zbornú zachránil Nikita Gusev, ktorý svojím druhým gólom v zápase 56 sekúnd pred koncom riadneho času vyrovnal na 3:3 a poslal duel do predĺženia. V ňom rozhodol o triumfe OŠR v 70. minúte Kirill Kaprizov. Po zápase si útočník OŠR Iľja Kovaľčuk prebral cenu pre najužitočnejšieho hráča turnaja.

Pre hokejistov z Ruska je to prvá medaila zo zimnej olympiády po 16 rokoch, naposledy sa tešili z bronzu v Salt Lake City v roku 2002. Získali prvé olympijské zlato od ZOH 1992 v Albertville, kde rovnako ako teraz vystupovali pod olympijskou vlajkou, vtedy sa predstavili ako zjednotený tím bývalých krajín ZSSR. Hráči zbornej vybojovali celkovo deviaty olympijský titul, sedem získali ešte za čias Sovietskeho zväzu.

Pavel Dacjuk sa ziskom zlatej medaily na ZOH v Pjongčangu zaradil do zoznamu hokejistov, ktorí získali tzv. Zlatú trojkorunu. Tá označuje zisk troch najdôležitejších kolektívnych trofejí v ľadovom hokeji – olympijského zlata, titulu majstra sveta a triumfu v Stanleyho pohári. V NHL zdvihol Dacjuk pohár nad hlavu v rokoch 2002 a 2008 a zlato na MS vybojoval s reprezentáciou Ruska v roku 2012 v Helsinkách. Pred Dacjukom získali trojkorunu siedmi Rusi – Valerij Kamenskij, Alexej Gusarov, Sergej Zubov, Alexander Mogyľnij, Vjačeslav Fetisov, Igor Larionov a Vladimir Malachov.

Prvá tretina sa niesla v znamení mierneho tlaku Rusov, ale zároveň aj nemeckej húževnatej obrany. Favorit mal puk častejšie na hokejkách, ale ťažko sa presadzoval v útočnom pásme, pretože súper jeho hráčov občas aj zdvojoval. Nemci síce hrali presilovku už po pätnástich sekundách hry, ale nič z nej nevyťažili a potom prišli prvé šance výberu OŠR. Najskôr mal Aus den Birken plné ruky práce pri šanci Mozjakina, onedlho netrafil bránku v dobrej pozícii Kovalčuk.

V 12. minúte prišiel faul Nemecka a v presilovke mal ďalšiu dobrú možnosť Dacjuk. Košečkin na druhej strane príliš veľa práce nemal, strelecká aktivita po 20 minútach vyznela v prospech jeho spoluhráčov v pomere 12:6. Keď už sa zdalo, že nerozhodný stav vydrží aj do začiatku druhej tretiny, našiel Gusev pred bránkou Vjačeslava Vojnova a ten sekundu pred koncom poslal svoj tím do vedenia.

Foto: archív

V druhom dejstve sa obraz hry nezmenil, favorit bol častejšie pri puku i v útočnom pásme, ale ruská prevaha stále nebola výrazná. Nemci bránili veľmi dobre a Aus den Birken ich podržal pri strelách Mozjakina i Kablukova. V polovici zápasu sa po pravej strane predral Felix Schütz, bekhendom poslal puk na bránku a ten prepadol Košečkinovi za chrbát – 1:1. To Nemcov vyburcovalo a hoci sa vzápätí museli brániť v oslabení, ich brankár bol v kľúčových momentoch zápasu pripravený. Naopak, po peknej akcii mohol otočiť skóre Kahun. Po druhej tretine viedli na strely ruskí hokejisti 21:14.

V tretej tretine sa najskôr dostali do prečíslenia Telegin s Kablukovom, strelu prvého z nich Aus den Birken vyrazil ramenom. Košečkin musel na druhej strane zasahovať po strelách zo strednej vzdialenosti, Nemci sa pomaly začali strelecky doťahovať. Zverenci trénera Marca Sturma boli s pribúdajúcim časom čoraz viac odhodlanejší a obetavejší. Individuálna zručnosť Rusov bola zrejmá, ale kolektívny a takticky disciplinovaný výkon Nemcov im robil problémy.

V 54. minúte priblížil svojim spoluhráčom olympijské zlato Nikita Gusev, keď z pravej strany prestrelil Aus den Birkena, no nemecký úder prišiel vzápätí. Dominik Kahun využil chybu Rusov a sám pred bránkou poslal puk za Košečkina. Hneď z ďalšieho protiútoku mohol dokonca dokonať obrat Macek, ale ruský gólman jeho strelu vytesnil. Nemci cítili šancu, Rusi boli evidentne zaskočení a necelé štyri minúty pred koncom im senzačné olympijské zlato priblížil Jonas Müller.

Tréner Znarok vsadil na jednu kartu, odvolal Košečkina aj napriek tomu, že na trestnej lavici sedel Kalinin a jeho risk vyšiel. Senzáciu odvrátil 55 sekúnd pred koncom vyrovnávajúcim gólom Gusev. V predĺžení mali viac síl Rusi, najskôr zahodil obrovskú šancu Kovalčuk a potom opečiatkoval Dacjuk žrď, ale v 70. minúte pri vylúčení Reimera rozhodol Kirill Kaprizov.

Foto: archív

Na konci zápasu zaznela olympijská hymna. Vľavo bola nemecká, vpravo kanadská zástava, v strede sa namiesto ruskej nachádzala olympijská. Hoci turnaj vyhrali Rusi, svoju národnú hymnu počuť nesmeli. Podľa kontroverzného rozhodnutia MOV má totiž zákaz používať na ZOH akúkoľvek národnú symboliku.

Rusi však zákaz po finále porušili. Počas tónov olympijskej hymny bolo na televíznych záberoch jasne vidieť, ako spolu s fanúšikmi spievajú ruskú národnú hymnu. Ruským hokejistom mohol byť zákaz od MOV ľahostajný. Tesne pred finálovým stretnutím sa totiž definitívne rozhodlo, že ruskí športovci počas záverečného ceremoniálu nebudú môcť pochodovať pod vlastnou vlajkou.