Úvod ZO ZAHRANIČIA Ruskí komunisti navrhujú premenovať stanicu moskovského metra z Pražskej na Konevovu

Ruskí komunisti navrhujú premenovať stanicu moskovského metra z Pražskej na Konevovu

Foto: archív

V čase diplomatického napätia medzi Prahou a Moskvou navrhujú poslanci ruskej Štátnej dumy premenovať stanicu moskovského metra Pražská na Konevovu. Má to byť zároveň aj odveta za odstránenie sochy maršala Ivana Koneva v Prahe 6.

S iniciatívou prišla rada ministerstva obrany a podporujú ju aj komunisti. „Nesmieme dovoliť, aby sa sochy nielen maršalov, ale ani radových vojakov barbarsky hanobili. Treba uplatniť medzinárodné právo a tieto monumenty uctievajúce Rusko vrátiť na ich miesta,“ uviedol zástupca komunistov Vladimir Kašin.

Za premenovanie stanice je aj moskovská rada veteránov. Po maršalovi by však podľa nich mohla byť pomenovaná ktorákoľvek stanica, nemusí to byť práve Pražská. Celoruská organizácia veteránov RVIO by však radšej nazvala po Konevovi niektorú z nových staníc, a nie Pražskú.

„Nemali by sme sa správať ako niektorí politici na rôznych úrovniach vlády v Česku, ktorí zabúdajú a desakralizujú miesta vojenskej slávy. Stanica Pražská bola postavená na znak úcty, že Česi a Slováci boli spojencami ZSSR a po boku Červenej armády bojoval československý zbor. Nesmieme zabúdať na našu spoločnú históriu,“ uviedol vedecký šéf RVIO Michail Mjagkov.

Zdôraznil aj význam Koneva ako človeka, ktorý pomohol oslobodiť časť územia ZSSR a mnohých európskych krajín od nacistov. „Keby nebol rýchly pochod 1. ukrajinského frontu, ktorému velil Konev, nevedno, aké veľké straty by utrpeli Česi,“ dodal.

Konevove vojská síce dorazili do Prahy až 9. mája 1945, keď v nej zostávala už len malá časť nemeckých jednotiek, ale Schörnerova skupina sa z Prahy stiahla práve pre rýchly postup Konevových síl.

Časť veteránov presadzuje, aby sa Konevova socha previezla z Prahy do Ruska. Tam by mala byť vztýčená pri príležitosti tohtoročného 80. výročia prepadnutia ZSSR nacistickým Nemeckom. To by si želala aj maršalova rodina. Komunistická strana uviedla, že je pripravená uhradiť náklady za prevoz sochy.

V apríli 2020 sa ruský minister obrany Sergej Šojgu obrátil na ministerstvo obrany Českej republiky so žiadosťou, aby odovzdali sochu Ruskej federácii tak rýchlo, ako je to možné. Dostal však odpoveď, že socha patrí Prahe 6 a len tá s ňou môže disponovať.

Stanica moskovského metra Pražská. (Foto: archív)