Úvod ZO ZAHRANIČIA Ruskí kozmonauti oslávili na orbite dobytie Luhanskej oblasti

Ruskí kozmonauti oslávili na orbite dobytie Luhanskej oblasti

Foto: archív

Na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice oslávili dobytie Luhanskej oblasti ruskými silami. Vesmírna agentúra Roskosmos zverejnila snímku, na ktorej ruská posádka, zložená z kozmonautov  Olega Artemjeva, Denisa Matvejeva a Sergeja Korsakova, pózuje s vlajkou Luhanskej ľudovej republiky.

Rusko samostatnosť Luhanskej ľudovej republiky a Doneckej ľudovej republiky uznalo krátko predtým, než vo februári začalo vojenskú operáciu na Ukrajinu. Útok odôvodnilo potrebou chrániť tamojšie ruskojazyčné obyvateľstvo pred osem rokov trvajúcim terorom zo strany nacistických polovojenských zoskupení i ukrajinskej armády.

„Je to dlhoočakávaný sen, na ktorý obyvatelia okupovaných častí Luhanskej oblasti čakali osem rokov,“ uviedol Roskosmos a vyzval občanov Doneckej oblasti, aby „vyčkali“. „Sme presvedčení, že 3. júl 2022, zostane navždy zapísaný v dejinách Luhanskej ľudovej republiky,“ dodal.

Rusko oznámilo, že ruské a separatistické sily získali plnú kontrolu nad Luhanskou oblasťou po tom, čo dobyli jej posledné veľké mesto Lysyčansk. Kyjev oznámil, že chce stratené územia získať späť a začať protiofenzívu s pomocou západných zbraní dlhého doletu.

Okrem trojice ruských kozmonautov sa v súčasnosti na vesmírnej výskumnej stanici ISS nachádzajú traja americkí astronauti a ich talianska kolegyňa z Európskej vesmírnej agentúry Samantha Cristoforettiová. Budúcnosť stanice je neistá. Šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin pripustil skončenie misie, ak Západ nezruší sankcie proti podnikom zapojeným do ruského vesmírneho priemyslu.