Úvod ZO ZAHRANIČIA Ruskí lekári tvrdia, že u Navaľného sa otrava nepotvrdila, v bezvedomí ho...

Ruskí lekári tvrdia, že u Navaľného sa otrava nepotvrdila, v bezvedomí ho previezli do Nemecka

Alexej Navaľnyj. (Foto: archív)

Klinické testy vzoriek odobraté ruskému opozičnému aktivistovi Alexejovi Navaľnému nepreukázali nijaké stopy po otrave. Oznámil to Anatolij Kaliničenko, zástupca primára jednotky intenzívnej starostlivosti nemocnice v meste Omsk.

„Môžeme s istotou povedať, že oxybutyráty, barbituráty, strychnín, kŕčové alebo syntetické jedy sa nenašli. V moči bol nájdený alkohol a kofeín,“ uviedlo vo vyhlásení ministerstva zdravotníctva Omskej oblasti.

Na žiadosť jeho rodiny bol Navaľnyj letecky prepravený z Omska do berlínskej nemocnice Charité. Po stabilizácii jeho stavu bol letecký transport povolený lekármi Omskej pohotovostnej nemocnice č. 1, kde bol Navaľnyj hospitalizovaný. Do zdravotníckeho zariadenia ho prijali po núdzovom pristátí lietadla smerujúceho z Tomska do Moskvy. Aktivista na palube upadol do bezvedomia po náhlej nevoľnosti.

Jeho hovorkyňa vzápätí informovala o podozrení na toxickú otravu a naznačovala úmyselné otrávenie aktivistu. Jed mal byť podľa nej pridaný do šálky čaju, ktorý Navaľnyj vypil na letisku pred odletom. Ako však ukázali záznamy z priemyselných kamier letiska, čaj mu k stolu priniesol jeho asistent a nik pri pulte nemohol vedieť, pre koho sa nápoj pripravuje.

Hlavný lekár omskej nemocnice Alexander Murakovskij po vyšetreniach Navaľného informoval, že hlavnou pracovnou diagnózou pacienta je metabolická porucha spojená s prudkým poklesom úrovne cukru v krvi.

Alexej Navaľnyj je opozičný aktivista podporovaný Západom. Dlhodobo prezentuje kritický postoj k súčasnému ruskému vedeniu, niekoľko rokov usporadúva nepovolené protivládne akcie a demonštrácie.

Jeho Fond boja s korupciou bol ruským ministerstvom spravodlivosti zaradený na zoznam zahraničných agentov, teda organizácií, ktoré sú financované zo zahraničia a usilujú o zmenu politického systému v Rusku.

V decembri 2016 aktivista oznámil svoj zámer kandidovať na prezidentské kreslo vo voľbách roku 2018, ale Ústredná volebná komisia Ruskej federácie mu to zakázala pre jeho predchádzajúce odsúdenie.

V roku 2014 bol spolu so svojím bratom Olegom odsúdený za rozkradnutie prostriedkov spoločnosti Iv Roše Vostok. Navaľnyj dostal podmienečný trest, jeho brat však musel nastúpiť na výkon trestu. V roku 2017 bol Navaľnyj podmienečne odsúdený za finančnú spreneveru v prípade Kirovles.