Úvod ZO ZAHRANIČIA Ruskí motorkári Noční vlci sa zúčastnili na oslavách Dňa Republiky srbskej

Ruskí motorkári Noční vlci sa zúčastnili na oslavách Dňa Republiky srbskej

Foto: archív

Členovia známeho ruského motorkárskeho klubu Noční vlci sa pri príležitosti Dňa Republiky srbskej zúčastnili na slávnostnom sprievode v bosnianskom hlavnom meste Sarajevo. Približne 20 členov Nočných vlkov kráčalo spolu so zhruba 2000 účastníkmi sprievodu vrátane policajtov a zástupcov študentských inštitúcií Republiky srbskej.

Hlavný organizátor podujatia označil Nočných vlkov za propagátorov pravoslávia, ktorí sa zasadzujú za to, aby Republika srbská „bola silná a večná ako Matka Rus“. Členovia motorkárskeho klubu často navštevujú Republiku srbskú, kde majú aj svojich domácich zástupcov.

Do Bosny a Hercegoviny pricestovali pri príležitosti náboženských i svetských sviatkov. Na viacerých akciách boli prítomní aj členovia ruskej vojenskej Vagnerovej skupiny a Hnutia srbských četníkov Ravne Gore.

Prezident Republiky srbskej Milorad Dodik počas osláv vo východnej časti Sarajeva vyhlásil, že je osobitne hrdý na ľudí, ktorí sú pripravení brániť Republiku srbskú. „Nerobíme to zo zloby, ale preto, aby sme ukázali, že sme pripravení bojovať za svoju slobodu,“ povedal Dodik.

Deň Republiky srbskej sa oslavuje 9. januára. Tento deň sa vzťahuje na výročie vyhlásenia nezávislosti regiónu od bývalej Juhoslávie v roku 1992. Daytonská mierová dohoda z roku 1995 rozdelila Bosnu a Hercegovinu na dve autonómne oblasti – Republiku srbskú a bosniansko-chorvátsku Federáciu Bosny a Hercegoviny.