Ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie informovalo, že časť úlomkov trupu lietadla ruského ministerstva obrany, ktoré sa v nedeľu krátko po štarte z letiska v meste Soči zrútilo do Čierneho mora, už potápači vytiahli z mora.

Skupina potápačov ministerstva pre mimoriadne situácie objavila úlomky lietadla vo vzdialenosti asi 400 metrov od brehu v hĺbke 25 metrov. Ministerstvo vo svojom vyhlásení spresnilo, že nájdený „nebol trup lietadla, ale jeho úlomky“.

Posádka zrejme nemala čas na núdzové pristátie
„Na dne je veľa malých úlomkov, veľké tam prakticky nie sú,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré spresňuje, že potápači sa opakovane ponorili k morskému dnu, aby pokračovali v pátraní. Posádka lietadla sa mohla pripravovať na núdzové pristátie na vode, ale nestihla tento manéver uskutočniť. Pre agentúru Interfax to uviedol nemenovaný zdroj vo vyšetrovacej komisii.

„Posádka zrejme nemala dostatok času na núdzové pristátie na vode. Zdá sa, že mimoriadna situácia mala rýchly vývoj. Podľa všetkého piloti stihli cestujúcich varovať pred možnou haváriou,“ dodal zdroj podľa agentúry Interfax.

Agentúra RIA Novosti napísala, že na niektorých už objavených telách obetí boli záchranné vesty. Ministerstvo obrany túto správu rozhodne poprelo. Ruská Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) pri vyšetrovaní pádu Tu-154 nenašla dôkazy, že šlo o teroristický čin. Informovala, že hlavnými pracovnými verziami príčin pádu lietadla ministerstva obrany z 25. decembra je „prítomnosť cudzích predmetov v motore, zlá kvalita paliva, ktorá mohla viesť k strate výkonu a zlyhaniu motorov, chyba pilota a technická porucha lietadla.“

Foto: archív
Foto: archív

PODĽA FSB NATERAZ NEBOLI ZISTENÉ PRÍZNAKY ČI FAKTY O TOM, ŽE NA PALUBE LIETADLA SA ODOHRAL TERORISTICKÝ ÚTOK ALEBO DIVERZIA.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v Moskve potvrdil, že vyšetrovatelia pripúšťajú všetky možné verzie príčin leteckého nešťastia. Zdôraznil, že verzia o teroristickom čine „určite nie je prioritná“.

FSB podľa agentúry Interfax tiež potvrdila, že sa našli očití svedkovia pádu lietadla. Vyšetrovatelia majú podľa FSB k dispozícii aj videozáznam tragickej udalosti. Vo vyhlásení FSB sa ďalej uvádza, že rýchlosť lietadla pri štarte bola v norme pre daný typ lietadla.

Našlo sa 11 obetí a 147 fragmentov tiel
V čase, keď malo lietadlo medzipristátie na letisku v Soči, aby doplnilo palivo, na palubu vstúpil jeden príslušník Pohraničnej služby FSB Ruska a jeden zamestnanec colnice v Soči. Lietadlo – kvôli kontrole pri tankovaní – opustil veliteľ posádky a palubný inžinier. Do Moskvy prepravili na genetickú expertízu prvé telá z havarovaného lietadla.

Počas prvých 24 hodín od spustenia pátracej operácie bolo v Čiernom mori nájdených 11 tiel obetí pádu lietadla Tu-154 s 92 cestujúcimi na palube. Niektoré z nich už dopravili do Moskvy na genetickú expertízu, informoval námestník ruského ministra obrany Pavel Popov. Dodal, že sa našlo aj 154 fragmentov tiel.

Foto: archív
Foto: archív

PODĽA RUSKÉHO MINISTRA DOPRAVY MAXIMA SOKOLOVA GENETICKÉ TESTY TIEL A FRAGMENTOV SA BUDÚ VYKONÁVAŤ V MOSKVE.

Vládna vyšetrovacia komisia rozhodla, že telesné pozostatky sa do Moskvy budú prepravovať leteckým mostom lietadlami ministerstva obrany. Ministerstvo obrany medzičasom oznámilo, že príbuzným každého vojenského i civilného zamestnanca, ktorí zahynuli pri leteckom nešťastí, vyplatí odškodné v výške 5,8 milióna rubľov. Okrem toho im na letisku Adler v Soči i na letisku Čkalovskij, ako aj v operatívnom štáte poskytujú nevyhnutnú lekársku a psychologickú pomoc.

Na pátracej operácii v oblasti pádu lietadla Tu-154 v Čiernom mori sa zúčastňuje takmer 40 plavidiel, ako aj 135 špeciálne vycvičených potápačov a sedem ponoriek. Oblasť zo vzduchu monitorujú posádky piatich vrtuľníkov a niekoľko dronov Orlan-10.

Ministerstvo obrany spresnilo, že na pátraní sa zúčastňuje i sedem lodí Čiernomorskej flotily, vrátane lode Suvorovec vybavenej sonarom, či fregata Admiral Grigorovič s pátracím vrtuľníkom Ka-27. Podľa údajov rezortu obrany lietadlá Il-76 v dohľadnom čase do oblasti dopravia aj dve ponorky ruskej geografickej spoločnosti.