Úvod ZO ZAHRANIČIA Ruskí vedci analyzujú prvé dáta z vesmírnej sondy Luna-25

Ruskí vedci analyzujú prvé dáta z vesmírnej sondy Luna-25

Foto: archív

Ruskí vedci začali analyzovať prvé údaje, ktoré dostali z vesmírnej sondy Luna-25 smerujúcej k Mesiacu po úspešnom spustení jej vedeckých prístrojov. Oznámila to ruská vesmírna agentúra Roskosmos.

„Luna-25 pokračuje v lete k prirodzenej družici Zeme. Všetky systémy automatickej stanice pracujú správne, komunikácia s ňou je stabilná, energetická bilancia je pozitívna,“ uviedol Roskosmos vo vyjadrení zverejnenom prostredníctvom sociálnej siete.

Rusko spustilo svoju prvú lunárnu misiu za takmer 50 rokov v noci na piatok z kozmodrómu Vostočnyj na východe krajiny. Na obežnú dráhu Mesiaca by sa modul Luna-25 mal dostať v stredu. Pristátie v oblasti južného pólu Mesiaca plánujú na 21. augusta.

Ruský modul má na Mesiaci zotrvať rok, jeho úlohou bude odoberať vzorky a analyzovať pôdu, ako aj vykonávať dlhodobý vedecký výskum. Misia má prispieť aj k vývoji technológie pre mäkké pristátia.

Predchádzajúca lunárna misia Moskvy, Luna-24, sa konala ešte v roku 1976, keď bol Sovietsky zväz jedným z priekopníkov v objavovaní vesmíru. India a Rusko chcú byť prvými krajinami, ktorým sa podarí pristáť v oblasti málo preskúmaného južného pólu Mesiaca. Indická misia Čandraján-3 odštartovala 14. júla a pokus o pristátie na Mesiaci sa očakáva okolo 23. augusta.