Úvod Veda & Tech Rusko a USA chcú vybudovať stanicu na obežnej dráhe okolo Mesiaca

Rusko a USA chcú vybudovať stanicu na obežnej dráhe okolo Mesiaca

Foto: archív

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) a ruský Roskosmos chcú spolupracovať na stavbe stanice na obežnej dráhe okolo Mesiaca. Budovanie orbitálnej základne je momentálne v štádiu úvah, začiatok realizácie projektu je predbežne naplánovaný na rok 2024.

NASA hovorí o základni ako o Deep Space Gateway, teda o vstupnej bráne do hlbokého vesmíru. Komplex je totiž súčasťou dlhodobého plánu letu misie s ľudskou posádkou k Marsu. Stanica by mala slúžiť predovšetkým ako východiskový bod na prieskum ďalekého vesmíru.

Podľa plánov by tu malo prebiehať napríklad testovanie robotizovaných misií vrátane pristávania na povrchu Mesiaca. Kozmonauti by sa totiž v prípade problémov odtiaľ mohli vrátiť na Zem počas niekoľkých dní. Z orbity Marsu by bol ich návrat neporovnateľne komplikovanejší a dlhší, preto chcú agentúry testovať všetky systémy bližšie k Zemi.

NASA už oslovila príslušné spoločnosti pôsobiace vo vesmírnom priemysle, aby sa podieľali na návrhoch stanice. Na rovnaký krok sa v rámci spolupráce chystá aj Roskosmos i ďalší partneri. Okrem Ruska a USA by sa na projekte mohli zúčastniť aj členské krajiny BRICS.

Foto: archív
Foto: archív
Foto: archív
Foto: archív