Úvod Politika Rusko, Azerbajdžan a Irán plánujú tesnejšiu spoluprácu

Rusko, Azerbajdžan a Irán plánujú tesnejšiu spoluprácu

Foto: archív

Rusko, Azerbajdžan a Irán by sa chceli stať lídrami svetového obchodu. Prezidenti týchto krajín sa stretli na trilaterálnych rokovaniach v Baku, kde okrem iného prerokovali ďalší rozvoj dopravného koridoru Sever – juh. Po tejto trase dlhej 7 200 kilometrov sa prepravuje tovar z Indie a krajín Perzského zálivu.

Náklad cez územie Azerbajdžanu putuje do Ruska, odkiaľ prúdi ďalej do Európy. Minulý rok dosiahol objem takto prepraveného tovaru 7,3 milióna ton. Práve koridor Sever – juh je hlavný konkurent morskej cesty, vedúcej cez Suezský prieplav.

Spolupráca Moskvy, Teheránu a Baku sa však nebude obmedzovať iba na hospodárstvo. Spájajú ich aj ďalšie témy, napríklad napätá situácia v Náhornom Karabachu či postoj k medzinárodným sankciám proti Iránu a Rusku, ktoré Azerbajdžan vždy ostro odsudzoval. Krajiny sa navzájom podporujú v OSN aj ďalších medzinárodných organizáciách.

Tento strategický región, ktorý má veľký vplyv aj na celosvetovú bezpečnosť, predstavuje zároveň obrovský potenciál pre rozvoj hospodárstva. Hoci je Irán po zrušení západných sankcií mimoriadne zaujímavý pre západných investorov, prednostne sa orientuje na Moskvu.

Foto: archív
Foto: archív