Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko a Bielorusko podpísali dohodu o rozmiestnení jadrových zbraní

Rusko a Bielorusko podpísali dohodu o rozmiestnení jadrových zbraní

Foto: archív

Ministri obrany Ruska a Bieloruska podpísali dokument o rozmiestnení ruských taktických jadrových zbraní na území Bieloruska. Ruský minister obrany Sergej Šojgu uviedol, že Moskva si ponechá kontrolu nad týmito zbraňami aj všetkými rozhodnutiami o tom, ako budú použité.

Šojgu tiež uviedol, že opatrenia Ruska a Bieloruska sú v tomto smere v súlade so všetkými existujúcimi medzinárodnými právnymi záväzkami. Na rozmiestnení častí ruského taktického jadrového arzenálu v Bielorusku sa obe krajiny dohodli už v marci. Šojgu okrem toho povedal, že Západ vedie nevyhlásenú vojnu proti Rusku a Bielorusku.

Šojgu sa v Minsku zúčastňuje na zasadnutí Rady ministrov obrany Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti, šesťčlennej vojenskej aliancie združujúcej Rusko, Bielorusko, Arménsko, Kazachstan, Kirgizsko a Tadžikistan.

Ruský prezident Vladimir Putin 25. marca oznámil, že Rusko s Bieloruskom dosiahlo dohodu o umiestnení ruských taktických jadrových zbraní v Bielorusku. Dodal, že Moskva v tomto smere postupuje rovnako ako USA, ktoré na území svojich spojencov dlhodobo rozmiestňujú takéto zbrane. Tiež uviedol, že Rusko do 1. júla dobuduje zariadenie na uskladnenie zbraní v Bielorusku.

Moskva už Minsku odovzdala raketový systém Iskander. Bielorusku tiež pomohla s modernizáciou lietadiel so špecifickou muníciou, pričom bieloruskí vojaci absolvovali v Rusku príslušný vojenský výcvik.