Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko bude pre Európu vždy dôležité, zdôraznil šéf rakúskej diplomacie

Rusko bude pre Európu vždy dôležité, zdôraznil šéf rakúskej diplomacie

Alexander Schallenberg. (Foto: archív)

Rusko bude pre Európu vždy dôležité, myslieť si opak je omyl. V interview pre spravodajskú agentúru Reuters to vyhlásil rakúsky minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg. „Myslieť si, že Rusko tu už viac nebude a my sa od neho dokážeme vo všetkých oblastiach odlúčiť, je omyl,“ uviedol Schallenberg. Dodal, že Rakúsko uvoľní väzby s Ruskom, no nemôže sa to stať cez noc.

„Dostojevskij a Čajkovskij zostávajú súčasťou európskej kultúry, či sa nám to páči alebo nie. Rusko bude aj naďalej naším najväčším susedom. Zostane druhou najväčšou jadrovou veľmocou sveta,“ povedal šéf rakúskej diplomacie.

Rakúsko sa samo vyvinulo v akýsi most medzi Východom a Západom a jeho hlavné mesto Viedeň sa podľa Reutersu stalo magnetom pre ruské peniaze. Je však súčasťou širšej západnej aliancie, ktorá po začiatku vojenskej operácie na Ukrajine uvalila na Rusko sankcie. Hoci Rakúsko stále dováža ruský zemný plyn, jeho dodávky plánuje v nasledujúcich rokoch znížiť.

Niektorí rakúski predstavitelia však stále dúfajú, že sa vojna na Ukrajine rýchlo skončí a vzťahy s Ruskom sa vrátia do normálu, uviedli pre Reuters zdroje, ktoré neboli špecifikované.

Schallenberg okrem toho bránil druhú najväčšiu rakúsku banku Raiffeisen Bank International za jej podnikanie v Rusku, pričom poukázal na to, že v Rusku stále pôsobia aj iné západné firmy.

Reagoval tak na skutočnosť americké úrady začali tento rok banku vyšetrovať pre jej aktivity v Rusku. Raiffeisen sa napríklad zúčastňuje na programe, v rámci ktorého Rusko garantuje vojakom bojujúcim na Ukrajine splátkové prázdniny, čo vyvolalo ostrú kritiku jej investorov. Banka trvá na tom, že jej aktivity sú v súlade so sankciami.

Schallenberg pokračoval, že uprednostňuje presadzovanie súčasných sankcií proti Ruskej federácii pred zavádzaním nových. „Máme obrovský balík sankcií. Dajme im čas, aby začali pôsobiť,“ povedal.