Úvod Politika Rusko bude reagovať na základňu USA v Poľsku

Rusko bude reagovať na základňu USA v Poľsku

Foto: archív

Umiestnenie vojenskej základne USA v Poľsku je suverénnym právom Varšavy, vyvolá však odvetné opatrenia Moskvy, upozornil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Týmito slovami reagoval na článok periodika Politico, ktoré s odvolaním sa na dokumenty z poľského ministerstva obrany oznámilo spomínaný zámer Poľska.

Návrh poľského ministerstva je vyjadrením „jednoznačnej potreby stáleho nasadenia americkej obrnenej divízie v Poľsku, na čo je vláda ochotná vyčleniť 1,5-2 miliardy dolárov“, uvádza sa v zverejnenej správe. Peskov upozornil, že „záleží na tom, aká to bude základňa“. Podľa neho „vo všeobecnosti postupná expanzia vojenskej štruktúry NATO k ruským hraniciam nijako neprospieva bezpečnosti a stabilite na kontinente“.

Takéto expanzívne kroky nevyhnutne vedú k odvetným opatreniam, aby sa vyvážila narušená parita, tvrdí Peskov. Aj keď sú podľa hovorcu Kremľa podobné rozhodnutia suverénnym právom ktorejkoľvek krajiny, „dôsledky na celkovú atmosféru bezpečnosti na kontinente sú zjavné“.

Viacerí poslanci ruskej Štátnej dumy sa v súvislosti s vyhlásením Poľska vyjadrili, že podobná politika Varšavy ohrozuje stabilitu v regióne. Teraz sa v Poľsku v rámci operácie Atlantic Resolve nachádza americká tanková brigáda s približne 3 500 vojakmi. K dispozícii majú 400 pásových vozidiel, 900 kusov kolesových vozidiel vrátane 87 tankov Abrams a 18 samohybných húfnic Paladin.