Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko chce znárodniť majetok Apple a ďalších spoločností, uplatňujúcich sankcie

Rusko chce znárodniť majetok Apple a ďalších spoločností, uplatňujúcich sankcie

Foto: archív

Po tom, čo sa americká spoločnosť Apple rozhodla na protest proti vojne na Ukrajine stopnúť v krajine predaj i dovoz svojich produktov hrozí, že príde o svoje tamojšie majetky. Ruská strana sa totiž rozhodla pre odvetné kroky.

Ako uvádza portál Jpost, firmy ako Apple, IKEA, McDonald’s a ďalšie boli zaradené na zoznam 59 spoločností, ktoré môže tamojšia vláda znárodniť. Dôvodom je skončenie alebo obmedzenie ich obchodnej činnosti na území Ruska.

Vedúci verejnej spotrebiteľskej iniciatívy Oleg Pavlov poznamenal, že na zozname spolupracujú ministerstvo priemyslu a obchodu, orgány činné v trestnom konaní a Rospotrebnadzor – ruský federálny úrad pre práva spotrebiteľov.

Samotný zoznam teda nie je zďaleka uzavretý a Rusi v ňom spomínajú napríklad aj Volkswagen, Microsoft, IBM, Shell, Porsche, Toyotu, H&M a ďalšie. Pavlov zdôraznil, že postupne bude pribúdať každá veľká firma, ktorá oznámi svoje stiahnutie sa z ruského trhu bez toho, aby poskytla záruky ruským spotrebiteľom.

Rusi upozorňujú, že proti týmto spoločnostiam budú postupne uplatňovať správne, trestné a súdne postupy, pričom tie môžu napokon viesť k odstaveniu účtov a aktív, zavedeniu externého manažmentu, ktorý nahradí súčasný, i k znárodneniu majetku.

„Celková výška záväzkov týchto spoločností voči občanom, štátu a protistranám je viac ako 6 biliónov rubľov. Presne taká je výška ich príjmov v Rusku za posledné tri roky,“ pokračoval Pavlov.