Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko a Čína označili zabitie Solejmáního za porušenie Charty OSN

Rusko a Čína označili zabitie Solejmáního za porušenie Charty OSN

Foto: archív

Rusko a Čína uviedli, že letecký útok USA, pri ktorom prišiel o život iránsky generálmajor Kásem Solejmání, bol porušením Charty OSN. Obe krajiny podniknú spoločné kroky na mierové riešenie konfliktov na Blízkom východe. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a jeho čínsky rezortný partner Wang I sa na spolupráci dohodli v telefonickom rozhovore.

„Ministri uviedli, že protizákonný čin USA zvýšil napätie v oblasti Blízkeho východu,“ uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničných vecí. Záujmom Číny a Ruska je podľa ministerstva zníženie napätia. Krajiny podniknú kroky na vytvorenie podmienok na mierové riešenie konfliktných situácií.

Letecký útok USA, pri ktorom prišiel o život Solejmání a ďalší príslušníci Ľudových mobilizačných síl (PMF) podporovaných Iránom, bol podľa oboch ministrov porušením charty OSN. Solejmání bol považovaný za jedného z najvplyvnejších iránskych vojenských veliteľov. Iránsky najvyšší vodca Alí Chameneí prisľúbil „krutú odplatu“ za jeho usmrtenie.

Ministerstvo obrany Spojených štátov potvrdilo, že Solejmáního zabila americká armáda na rozkaz prezidenta Donalda Trumpa. Ten operáciu obhajoval s tým, že Solejmání chystal „veľmi významný útok“, ako aj ďalšie „útoky proti Američanom“.