Úvod Spoločnosť Rusko hrozí Facebooku zablokovaním, ak sa nepodriadi jeho zákonom

Rusko hrozí Facebooku zablokovaním, ak sa nepodriadi jeho zákonom

Foto: archív

Ruská Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológii a masmédií (Roskomnadzor) varovala, že prístup na Facebook v Rusku bude na budúci rok zablokovaný, ak táto sociálna sieť nebude spĺňať požiadavky zákona o uchovávaní osobných údajov. Riaditeľ služby Roskomnadzor Alexandr Žarov podľa agentúry TASS upozornil, že “zákon platí pre všetkých rovnako”.

Uviedol, že v kauze Facebook “my buď dosiahneme, aby sa (zákon) dodržiaval, alebo spoločnosť svoju činnosť na území Ruska preruší”. Pripomenul, že takto radikálne Rusko postupovalo v prípade služby LinkedIn. Žarov upozornil, že nijaké výnimky vo veci dodržiavania zákona neplatia.Žarov pritom poznamenal, že Roskomnadzor si “veľmi dobre uvedomuje”, že Facebook je v Rusku veľmi obľúbený.

Súčasne však pripomenul, že “nejde o unikátnu službu, (lebo) sú aj iné sociálne siete … a preto budeme trvať na tom, aby spoločnosť Facebook dodržiavala” zákon č. 242, ktorý podľa agentúry AP od zahraničných spoločností vyžaduje, aby osobné údaje uchovávali v Rusku. Tomuto zákonu, prijatému v roku 2015, kritici vyčítajú, že potenciálne umožňuje ruským tajným službám prístup k osobným údajom používateľov sociálnych sietí.

Zákon o osobných údajoch nariaďuje skladovať dáta ruských občanov na území krajiny. Weby, ktoré tento zákon nedodržiavajú, sa dostávajú so špeciálneho registra Roskomnadzoru a ten ich – v prípade, že sa odmietnu podriadiť zákonu – zablokuje. Vlani z tohto dôvodu v Rusku zablokovali službu LinkedIn.