Dlhotrvajúce protesty Čiernohorcov a ich neúnavné dožadovanie sa referenda o vstupe do NATO boli zbytočné: pred niekoľkými dňami sa pripojenie tejto neveľkej balkánskej krajiny k aliancii stalo realitou. A to aj napriek kategorickému nesúhlasu väčšiny obyvateľstva.

Ministri zahraničných vecí členských krajín NATO totiž 19. mája podpísali protokol o jej integrácii. Ak ho odobria aj parlamenty členských krajín, Čierna Hora sa stane plnohodnotnou súčasťou aliancie.

Geopolitické ambície
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg označil podpis protokolu za „začiatok novej kapitoly v oblasti bezpečnosti“ v histórii Čiernej Hory. Premiér Milo Djukanovič neskrýval nadšenie a Stoltenberga ubezpečil, že sa aliancia bude môcť na svojho nového člena vo všetkom spoľahnúť.

Moskva však nadšená nie je. Integrácia Čiernej Hory do NATO je podľa nej neprirodzený a najmä násilný proces, nezodpovedajúci mienke väčšiny obyvateľstva.

ROKOVANIA WASHINGTONU S ČIERNOHORSKOU VLÁDOU PREBIEHALI ZA ZATVORENÝMI DVERAMI.

NATO tým ignorovalo všetky demokratické princípy a postupy, ktorých dodržiavanie tak aktívne deklaruje. Zdá sa, že keď ide o geopolitické ambície, mienku bežných ľudí možno jednoducho ignorovať.

Nesúhlas Čiernohorcov so vstupom do zoskupenia, ktoré väčšina z nich považuje za zločinecký pakt, je pochopiteľný. Práve táto balkánska krajina bola totiž spolu so Srbskom cieľom bombardovania vojsk aliancie v roku 1999.

Foto: archív
Foto: archív

Zvýšenie napätia
Podľa ruského ministerstva zahraničia podpis protokolu potvrdzuje snahy Washingtonu maximálne forsírovať proces rozširovania NATO akýmikoľvek prostriedkami.

MOSKVA TENTO „ĎALŠÍ POKUS ALIANCIE ZMENIŤ VOJENSKÚ A POLITICKÚ SCÉNU EURÓPY NENECHÁ BEZ ODPOVEDE“.

Kremeľ sa zároveň chystá prehodnotiť vzťahy s Čiernou Horou, ktoré boli doteraz na nadštandardnej úrovni. Integrácia ďalšej krajiny do NATO zvýši napätie na celom európskom kontinente.

Rusko tento krok v kontexte pokračujúceho rozmiestňovania vojenských základní v čoraz menšej vzdialenosti od jeho hraníc vníma jednoznačne ako provokáciu a zároveň postupné vojenské obkľučovanie.

Anti-NATO aktivista a podpredseda slovenských komunistov Jalal Suleiman však v tejto súvislosti upozorňuje aj na „slovenský prvok angažovanosti v tomto procese“. Naši diplomati na čele s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom totiž podľa neho „asistovali pri riadení procesu oddelenia tejto krajiny od Srbska“.

Myslí si, že dnes, keď sa dostávame do predsedníctva EÚ, sa od našich diplomatov očakávajú podobné aktivity, smerujúce k ubezpečeniu Čiernej hory o vstupe do EÚ, ak vopred vstúpia do NATO. „Rozhodne to však neprospeje dobrým vzťahom s Ruskou federáciou ako veľmocou, ktorá ma na Balkáne svoje záujmy a historické vzťahy,“ myslí si Suleiman.

Foto: archív
Foto: archív

2 komentárov

Comments are closed.