Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko, Irán a Turecko na spoločnom samite demonštrovali svoj rastúci vplyv

Rusko, Irán a Turecko na spoločnom samite demonštrovali svoj rastúci vplyv

Prezidenti Vladimir Putin, Ebráhím Raísí a Recep Tayyip Erdogan na samite v Teheráne. (Foto: archív)

Vladimir Putin pricestoval do Teheránu na svoju druhú návštevu mimo Ruska od začiatku ukrajinskej vojny. Témami rozhovorov bolo zrušenie ukrajinskej obilnej blokády, budúcnosť Sýrie a možnosti obnovenia iránskej jadrovej dohody.

Trojstranné rokovania s prezidentmi Iránu Ebráhímom Raísím a Turecka Recepom Tayyipom Erdoganom Rusko označilo za znak rastúceho vplyvu všetkých troch partnerských krajín v regióne po nedávnej návšteve amerického prezidenta Joea Bidena na Blízkom východe.

Spoločným samitom s Ankarou Moskva i Teherán demonštrovali, že pokusy vytlačiť ich na okraj medzinárodnej scény budú neúspešné. Na rokovaní v iránskej metropole sa riešila aj otázka exportu ukrajinskej pšenice.

Erdogan očakával od Putina signál, že je ochotný zrušiť ruskú námornú blokádu, ktorá bráni vývozu ukrajinského obilia z čiernomorských prístavov. EÚ sa v záujme dohody zaviazala, že neuvalí sankcie na ruské potraviny, hnojivá a ich prepravu. V Istanbule sa má otvoriť koordinačné centrum, umožňujúce export obilia cez Čierne more.

Vojenský konflikt Ruska a Ukrajiny – kľúčových dodávateľov pšenice na medzinárodné trhy – spôsobil prudký nárast cien obilia po celom svete, čím sa ešte znásobila už existujúca potravinová kríza. Vyše 20 miliónov ton obilia uviazlo v silách v zamínovaných ukrajinských prístavoch.

Rusko s navrhnutým riešením súhlasilo, trvalo však na kontrole lodí v Čiernom mori, či na Ukrajinu neprivážajú zbrane. Keďže s tým kategoricky nesúhlasil Kyjev, bol prijatý kompromis, aby boli lode monitorované v tureckých prístavoch, pričom ich bude preverovať ich bude Turecko v súčinnosti s Ruskom a OSN. Rusko bude zároveň sledovať lode zo vzduchu.

Foto: archív

Vladimir Putin podľa denníka Guardian prišiel teheránske rozhovory so zámerom využiť ich aj na posilnenie regionálneho vzdoru proti vojenskému paktu medzi štátmi Perzského zálivu a Izraelom, ktorý USA navrhujú ako hrádzu proti ďalšiemu napredovaniu iránskeho jadrového programu.

Ruská federácia je jednou zo strán viedenských rozhovorov o jadrovej dohode s Teheránom, ktoré uviazli v slepej uličke pre neochotu Spojených štátov zrušiť sankcie proti iránskym Islamským revolučným gardám.

Rusko, Irán a Turecko tiež „potvrdili odhodlanie pokračovať v existujúcej kooperácii s cieľom definitívne odstrániť skupiny teroristov, ale i jednotlivcov,“ uvádza sa v texte vyhlásenia vydaného po rokovaní.

Lídri troch štátov v ňom vyjadrili i nesúhlas „s nezákonným zhabaním a prevodom príjmov z ropy, ktoré by mali patriť Sýrii“. Vyhlásenie zverejnili po tom, ako turecký prezident Erdogan vyzval svojich partnerov, aby podporili jeho úsilie bojovať proti terorizmu v Sýrii. Turecka v minulosti hrozilo vojenskou ofenzívou v poloautonómnych kurdských územiach na severovýchode Sý­rie.

Krajina od roku 2016 podnikla sériu útokov na územie Sýrie, ktorých cieľom boli kurdskí bojovníci, ako aj džihádisti zo skupiny Islamský štát. V občianskej vojne v Sýrii sa Turecko postavilo na stranu povstalcov bojujúcich proti vláde prezidenta Bašára Asada. Do konfliktu na strane Asada zasiahli aj Irán a Rusko.

Erdogan na rokovaní zdôraznil, že „v budúcnosti tohto regiónu nie je miesto pre separatistické teroristické organizácie“. Avizoval, že „v našom boji proti teroristickým organizáciám budeme pokračovať aj v nasledujúcom období“.

Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí však tureckému lídrovi na stretnutí ešte pred prezidentským samitom povedal, že nová turecká ofenzíva proti Kurdom v Sýrii by oblasti uškodila. Vyzval, aby sa táto otázka vyriešila prostredníctvom dialógu medzi Ankarou, Damaskom, Moskvou a Teheránom.

Foto: archív