Úvod Politika Rusko je už z amerických obvinení unavené

Rusko je už z amerických obvinení unavené

Foto: archív

Obvinenia zo strany Spojených štátov, že Rusko viedlo hakerskú kampaň zameranú na ovplyvnenie výsledkov novembrových volieb nového amerického prezidenta, pripomínajú podľa Moskvy „hon na čarodejnice“.

Pred novinármi to povedal kremeľský hovorca Dmitrij Peskov, ktorý dodal, že Moskva je už z podobných obvinení unavená, pričom správu amerických tajných služieb označil za nepodloženú. Ide o prvú oficiálnu reakciu Ruska odvtedy, čo predmetnú správu dostal do rúk novozvolený prezident USA Donald Trump.

Odtajnená verzia správy obsahuje obvinenia, že ruský prezident Vladimir Putin nariadil kybernetické útoky na e-maily členov Demokratickej strany so zámerom poškodiť Trumpovu rivalku Hillary Clintonovú a ovplyvniť voľby.

Peskov vyhlásil, že Rusko „kategoricky odmieta tvrdenie o tom, že Moskva bola zapletená do akýchkoľvek hakerských útokov“. „Predkladajú nám bezdôvodné a ničím nepodložené obvinenia, a to ešte amatérskym, neprofesionálnym spôsobom. Nevieme, na aké informácie sa odvolávajú,“ povedal Peskov, ktorého cituje stanica BBC.

Výraz „hon na čarodejnice“ použil v rovankom kontexte minulý týždeň aj Trump v rozhovore pre denník The New York Times. Tieto zámery opakovane odmieta už od začiatku novembra, keď zvíťazil vo voľbách. Za 45. prezidenta USA bude inaugurovaný 20. januára tohto roku.

Zakladateľ webovej stránky WikiLeaks Julian Assange v tejto súvislosti vyhlásil, že správa amerických tajných služieb o ruských hakerských útokoch bola politicky motivovaná a verejne neposkytla nijaké dôkazy o tom, že stránke WikiLeaks dali materiál ruskí aktéri.