Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko navrhlo Spojeným štátom predĺženie zmluvy New START o ďalších päť rokov

Rusko navrhlo Spojeným štátom predĺženie zmluvy New START o ďalších päť rokov

Foto: archív

Rusko navrhlo Spojeným štátom predĺžiť platnosť zmluvy New START/SNV-III o znížení počtu strategických útočných zbraní z roku 2010 o päť rokov s tým, že počas tohto obdobia by sa mohol ustanoviť nový mechanizmus. Podľa námestníka ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Riabkova sa komunikácia medzi Moskvou a Washingtonom v tejto záležitosti neprerušila.

„Veríme, že zmluva New START/SNV-III, ktorá spoľahlivo zaručuje predvídateľnosť v oblasti atómových a raketových zbraní pre celé desaťročie, si zaslúži predĺženie platnosti o päťročné obdobie, počas ktorého by sa mohol vyvinúť nový mechanizmus v oblasti kontroly zbrojenia, alebo by sa mohol vylepšiť ten súčasný,“ zdôraznil Riabkov.

Dodal však, že Moskva ešte nezaznamenala pripravenosť USA „pozitívne reagovať na túto výzvu bez podmienok“. Riabkov zároveň odmietol ako nerealistické očakávania Washingtonu, že postoj Ruska k predĺženiu platnosti zmluvy by mohol určitým spôsobom ovplyvniť „čínsky faktor“.

„Akékoľvek návrhy o možnom budúcom postoji ku kontrole zbrojenia by sa mali vydiskutovať pokojne za rokovacím stolom, bez pokusov spájať dohromady úplne odlišné problémy. Sme presvedčení, že medzi Moskvou a Washingtonom sa nahromadili problémy v rozličných oblastiach a nie je správne zaťažovať túto veľmi komplikovanú situáciu ďalšími požiadavkami,“ poznamenal Riabkov.

Platnosť zmluvy sa skončí začiatkom februára 2021, ak nebude nahradená novou dohodou o znížení počtu jadrových zbraní. Jej platnosť zároveň nemôže byť predĺžená o viac než päť rokov – do roku 2026 – bez súhlasu oboch strán. Ruský prezident Vladimir Putin už niekoľkokrát vyzval Spojené štáty na začatie rokovaní o novej zmluve.