Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko: Nemali sme na výber, rozhovory o jadrových zbraniach sme museli zrušiť

Rusko: Nemali sme na výber, rozhovory o jadrových zbraniach sme museli zrušiť

Foto: archív

Ruskej federácii nezostala iná možnosť, ako zrušiť rozhovory o strategických jadrových zbraniach so Spojenými štátmi, vyhlásil námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov.

Biely dom chcel totiž diskutovať iba o obnovení inšpekcií, zatiaľ čo Kremeľ mal iné priority. „Celkovo bola situácia taká, že sme nemali inú možnosť. Rozhodnutie padlo na politickej úrovni,“ povedal Riabkov.

„Opakovane sme vysvetľovali naše stanovisko…, ale na americkej strane sme nevideli ani najmenšiu ochotu pohnúť sa týmto smerom,“ zdôvodnil Riabkov rozhodnutie Moskvy. Podľa neho je nepravdepodobné, že by sa stretnutie uskutočnilo ešte tento rok.

Americké ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že Rusko jednostranne odložilo konanie rozhovorov o jadrovom odzbrojovaní, ktoré sa mali konať tento týždeň v egyptskej metropole Káhira. Predstavitelia Ruska a USA mali od 29. novembra do 6. decembra rokovať v Káhire.

Inšpekcie prebiehajúce v rámci tejto zmluvy boli pozastavené v roku 2020 pôvodne pre pandémiu ochorenia COVID-19. Odvtedy sa Washingtonu a Moskve nepodarilo dosiahnuť dohodu o ich obnovení.