Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko nenechá odstránenie Konevovej sochy v Prahe bez reakcie

Rusko nenechá odstránenie Konevovej sochy v Prahe bez reakcie

Foto: archív

Ruské veľvyslanectvo v Prahe vyjadrilo protest proti demontáži sochy maršala Ivana Koneva, ku ktorej pristúpila radnica Prahy 6. Akcia radnice podľa neho „nezostane bez príslušnej reakcie ruskej strany“. Vo vyhlásení sa uvádza, že tento čin vyvoláva „hlboké rozhorčenie. Osobitne neprehliadnuteľný je cynizmus zúčtovania s pomníkom v predvečer 75. výročia víťazstva nad nacizmom“.

Podľa veľvyslanectva „niet pochýb o provokatívnej podstate krokov“ starostu Prahy 6 Ondřeja Kolářa, čo potvrdil aj svojím komentárom na sociálnych sieťach. Veľvyslanectvo Ruskej federácie v ČR súčasne vo svojom vyhlásení informovalo, že dostalo množstvo reakcií „od neľahostajných českých občanov, ktorí odsudzujú akt komunálneho vandalizmu“.

Veľvyslanectvo označilo odstránenie Konevovej sochy za nepriateľský akt, ktorý je v rozpore s príslušnými bilaterálnymi zmluvami uzavretými medzi Českom a Ruskom. Český rozhlas vo svojom spravodajstve pripomenul, že bronzová socha maršala Koneva v nadživotnej veľkosti stála v Prahe 6 od mája 1980. V posledných rokoch sa pomník stával častým terčom vandalov.

Spor o sochu sa preniesol aj na medzinárodnú úroveň po tom, ako pomník v auguste minulého roka neznámy páchateľ druhýkrát polial červenou farbou, pričom starosta Prahy 6 sochu odmietol nechať očistiť a nato okolo nej nechal inštalovať lešenie s plachtou. Ruské ministerstvo zahraničných vecí vtedy českých politikov označilo za iniciátorov vojny so symbolmi víťazstva nad fašizmom.

Ruský minister kultúry Vladimir Medinskij prirovnal starostu Kolářa k nacistickému pohlavárovi a Rusko pohrozilo aj odvetnými krokmi. Konevov pomník má podľa rozhodnutia zastupiteľstva mestskej časti Praha 6 nahradiť pamätník oslobodenia Prahy na konci 2. svetovej vojny.