Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko o polovicu znížilo cenu za vakcínu Sputnik V

Rusko o polovicu znížilo cenu za vakcínu Sputnik V

Foto: archív

Rusko znížilo pre domáci trh cenu jednej dávky svojej protikoronavírusovej vakcíny Sputnik V na 866 rubľov (približne 9,6 eura), čo je polovica jej pôvodnej ceny. Vakcína, ktorá sa skladá z dvoch zložiek, je na zozname životne dôležitých liečiv, takže cenu musí mať podľa vlády pod kontrolou štát.

„Zníženie ceny bolo možné vďaka vývoju a optimalizácii priemyselnej výroby tejto vakcíny,“ povedal ruský minister obchodu Denis Manturov. Okrem toho sa vyprodukované množstvo vakcíny výrazne zvýšilo spolu so začiatkom očkovania v Rusku, čo je ďalší dôvod, prečo výroba Sputniku V zlacnela.

Vakcínu Sputnik V schválili ruské úrady vlani v auguste ako úplne prvú vakcínu proti chorobe COVID-19. Ide zároveň o prvú protikoronavírusovú vakcínu, ktorá bola schválená na použitie aj v iných krajinách.

Začiatkom februára bola v časopise The Lancet zverejnená štúdia, podľa ktorej dosahuje ruská vakcína účinnosť 91,6 percenta, teda porovnateľnú s vakcínami od výrobcov Pfizer/BioNTech či Moderna. Ruský fond priamych investícií uviedol, že vakcína Sputnik V bola zaregistrovaná v ďalších 36 krajinách.