Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko obvinilo poľských odbojárov zo zabíjania židov a Ukrajincov  

Rusko obvinilo poľských odbojárov zo zabíjania židov a Ukrajincov  

Foto: archív

Ruské ministerstvo obrany obvinilo odbojárov z poľskej Krajinskej armády, ktorí v lete 1944 zorganizovali vo Varšave povstanie proti nacistom, že zabíjali židov a Ukrajincov. Sedemnásteho januára uplynulo 75 rokov od vstupu Červenej armády do poľského hlavného mesta zničeného nacistami. Ruský rezort obrany zverejnil dokumenty týkajúce sa tejto doby.

Dokumenty ukazujú, že „Krajinská armáda zabíjala Ukrajincov a židov v meste a že do zajatia brala sovietskych dôstojníkov, ktorým sa podarilo utiecť Nemcom“. Ruské médiá citujú zo správy rozviedčika frontového štábu s krycím menom Oleg, ktorý o Krajinskej armáde píše, že „vedie jasne nacionalistickú politiku“.

Sťažuje sa, že organizátori varšavského povstania „sabotujú spoluprácu so sovietskou armádou, pretože ju nepovažujú za spojenca“. Krajinská armáda, hlavná poľská ozbrojená odbojová organizácia proti nacistom, bola podriadená vláde v Londýne. Agentúra AFP pripomína, že otázka antisemitizmu medzi odbojármi je dodnes v Poľsku citlivou témou.

Predvlani súd v Krakove nariadil nemeckej televízii ZDF a tvorcom nemeckého televízneho seriálu ospravedlniť sa vojakom Krajinskej armády za to, že ich seriál predstavoval ako nacionalistov a antisemitov. Medzi Ruskom a Poľskom v poslednom čase panuje značné napätie pre výroky ruského prezidenta Vladimira Putina aj ďalších predstaviteľov o príčinách 2. svetovej vojny.

Šéf Kremľa nedávno odmietol kritiku paktu z augusta 1939 o neútočení medzi Sovietskym zväzom a nacistickým Nemeckom. Uviedol, že k jeho zavretiu Moskvu donútili predchádzajúce kroky západných krajín, napríklad mníchovská dohoda o rozbití Československa z roku 1938.

O poľskom veľvyslancovi v Berlíne z čias pred vojnou Józefovi Lipskom Putin vyhlásil, že v 30. rokoch chválil nacistov za to, že chcú zbaviť Európu židov. Varšava si preto predvolala ruského veľvyslanca v Poľsku a poľský premiér Mateusz Morawiecki vydal vyhlásenie, v ktorom Putina obvinil z úmyselného klamstva o Poľsku.