Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko odložilo gratuláciu až po oznámení oficiálnych výsledkov volieb v USA

Rusko odložilo gratuláciu až po oznámení oficiálnych výsledkov volieb v USA

Donald Trump. (Foto: archív)

Rusko stále nevidí dôvod na to, aby blahoželalo novému prezidentovi USA ešte pred oficiálnym oznámením výsledkov volieb. Uviedol to v Moskve ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Na brífingu Lavrov súčasne vyjadril počudovanie nad tým, že sa zasielaniu gratulácií k víťazstvu vo voľbách „venuje toľko pozornosti“.

Upozornil, že všetky gratulácie, o ktorých sa doteraz informovalo, vychádzali z výpočtov televízií CNN, ABC, či iných popredných amerických médií a sociálnych sietí. Zdôraznil, že Moskva rešpektuje zvyklosti iných štátov, ale sama s blahoželaním počká až do oficiálneho oznámenia výsledkov volieb prezidenta USA.

O zvolení demokrata Joea Bidena za prezidenta USA informovali koncom minulého týždňa najväčšie americké médiá. K úspechu vo voľbách gratulovali Bidenovi už viacerí štátnici zo zahraničia.

Donald Trump však odmieta uznať údajnú porážku vo voľbách z 3. novembra. Americký prezident hovorí o masívnom volebnom podvode. V tejto súvilosti už Trump vymenil riaditeľa spravodajskej služby CIA, žiada prepočítanie hlasov a jeho tím pripravuje príslušné právne kroky.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo vyhlásil, že Donald Trump zostane pri moci. “Udeje sa hladký prechod k druhej Trumpovej administratíve,“ povedal na tlačovej konferencii Pompeo, keď sa ho novinári pýtali na kontakty s Bidenovým tímom.