Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko odovzdalo Ukrajine námorné lode zadržané v Kerčskom prielive

Rusko odovzdalo Ukrajine námorné lode zadržané v Kerčskom prielive

Foto: archív

Ruské ministerstvo zahraničných vecí informovalo, že Ukrajine už odovzdalo tri ukrajinské námorné lode zadržané pred rokom v oblasti Kerčského prielivu. Ruská strana už dokončila všetky vyšetrovacie úkony týkajúce sa lodí a námorného incidentu, preto prítomnosť plavidiel v krajine už nie je potrebná.

Odovzdanie lodí sa uskutočnilo podľa vopred uzatvorenej dohody. Podľa agentúry TASS sa malo odohrať v neutrálnych vodách, približne 30 kilometrov od mysu Takiľ. Odovzdanie troch ukrajinských lodí – remorkéra Jany Kapu a dvoch malých obrnených delostreleckých lodí Nikopol a Berďansk – malo trvať niekoľko hodín.

Incident, pri ktorom ruské námorníctvo zadržalo tri ukrajinské vojnové lode a ich posádky, sa odohral 25. novembra 2018 v Kerčskom prielive a prispel k ďalšiemu zvýšeniu napätia medzi Kyjevom a Moskvou, vyvolaného zmenou kurzu ukrajinskej vlády na prozápadný a konfliktom v Donbase.

Rusko tvrdilo, že ukrajinské lode narušili jeho hranice. Ukrajina túto interpretáciu odmietala a tvrdila, že jej lode chceli len preplávať cez Kerčský prieliv z Čierneho do Azovského mora. Začiatkom septembra roku 2019 uskutočnili Moskva a Kyjev výmenu zajatcov, v rámci ktorej sa na Ukrajinu vrátilo aj 24 ukrajinských námorníkov zadržaných počas incidentu v Kerčskom prielive.