Úvod Politika Rusko odstupuje od zmluvy o jadrových zbraniach a začne vyvíjať nové rakety

Rusko odstupuje od zmluvy o jadrových zbraniach a začne vyvíjať nové rakety

Ruský prezident Putin oznámil odstúpenie od INF. (Foto: archív)

Deň po tom, ako Spojené štáty oficiálne oznámili, že odstúpia od Zmluvy o jadrových zbraniach stredného doletu (INF), oznámilo rovnaký krok aj Rusko. „Naši americkí partneri oznámili, že rušia svoju účasť na zmluve, a my ju zrušíme tiež,“ oznámilu v živom televíznom vystúpení ruský prezident Vladimir Putin. „Všetky naše návrhy v tejto oblasti sú tak ako doteraz na stole, dvere pre rokovania sú otvorené,“ dodal Putin.

Rusko podľa Putina po tomto obojstrannom kroku začne vyvíjať nové rakety stredného doletu. Ako však ruský prezident dodal, rozmiestni ich v európskej časti Ruska len vtedy, ak Američania rozmiestnia v Európe svoje rakety.

Plánované odstúpenie USA od INF potvrdil americký prezident Donald Trump. USA už dlhé mesiace tento krok avizovali, pričom obviňovali Rusko, že túto zmluvu aj tak nedodržiava a snažili sa s Moskvou zjednať nápravu. Rusko však akékoľvek porušovanie zmluvy doteraz popieralo.

Systém 9M729. (Foto: archív)

Ako oznámil Trump, Spojené štáty, tak, ako to už dlho robí Rusko, sa tiež „pohnú vpred s vývojom“ vlastných obranných kapacít. „Nemôžeme byť jedinou krajinou na svete jednostranne dodržiavajúcou túto alebo akúkoľvek inú zmluvu,“ vyhlásil Trump.

Washington dlhodobo obviňuje Moskvu, že nový ruský raketový systém 9M729 je v rozpore so zmluvou INF, ktorú ešte v roku 1987 podpísali vtedajší sovietsky líder Michail Gorbačov a americký prezident Ronald Reagan. Zmluva zakazuje obom štátom vlastniť, vyrábať a testovať rakety odpaľované zo zeme s doletom od 500 do 5 500 kilometrov. Informácie pochádzajú z agentúry AP, webstránky britskej spoločnosti BBC a z archívu agentúry SITA.