Úvod Politika Rusko odtajňuje zvláštne archívy

Rusko odtajňuje zvláštne archívy

Foto: archív

Vladimir Putin nedávno podpísal odtajnenie zvláštnych archívov, obsahujúcich zhruba päťsto miliónov spisov. V apríli prešli archívy priamo pod správu prezidenta Ruskej federácie. Podľa šéfa Federálnej archívnej agentúry Andreja Artizova začal Rosarchiv odtajňovať dokumenty pred zhruba desiatimi rokmi a odvtedy postupne odtajnil približne 1 200 dokumentov, pričom niektoré zo spisov majú stovky strán.

Archívne materiály z rokov 1930 – 1989 budú zverejnené na internetových stránkach Rosarchivu. Sú tam kauzy nevinne perzekvovaných aj donášačov, pričom na oboch stranách figurujú veľmi zaujímavé mená.

Na verejnosť sa dostanú napríklad údaje o niektorých častiach kozmického výskumu, informácie o priebehu bojov či zisteniach rozviedky z čias druhej svetovej vojny, ale aj o medzinárodných vzťahoch v období studenej vojny. Archívy majú pritom presahovať hranice Ruska. Podľa Rosarchivu sa zverejňovania netreba obávať – históriu treba poznať, nech by bola akákoľvek.

Foto: AP
Foto: AP

Nedávno boli odtajnené napríklad niektoré rozkazy Stalina či vrchného velenia na fronte, operatívne mapy a dobové fotografie, ktoré sa v archíve nachádzali pod pečiatkou „prísne tajné“. Niektoré z materiálov dokazujú, ako nemeckí okupanti masovo využívali obyvateľstvo Ukrajiny pre svoje ciele.

Potomkovia nespravodlivo perzekvovaných sa tak môžu z oficiálnych zdrojov dozvedieť, napríklad kto udával svojich rodákov esesákom alebo kto zbohatol na nešťastí iných, keď im predával krajec chleba za briliantový prsteň.

lajkit.cz