Príčiny nedávnej havárie ruského lietadla, pri ktorej zahynulo 224 ľudí, nie sú doteraz známe. Vyšetrenie leteckého nešťastia je vždy zložité, trvá zvyčajne niekoľko týždňov ba aj mesiacov, a tak si na potvrdenú správu, čo sa vlastne stalo s lietadlom Airbus A 321 nad Sinajským polostrovom ešte počkáme.

Hoci sa zvažujú všetky možné scenáre tragédie, s najväčšou pravdepodobnosťou však možno vylúčiť tzv. vonkajšie vplyvy, čiže zostrelenie lietadla raketou, ako sa tým pýšia sinajskí islamisti. Podľa vyšetrovacej komisie prišlo k rozpadu stroja počas letu v pomerne veľkej výške a americké i britské špionážne služby naznačujú, že haváriu spôsobila bomba.

Ak túto verziu definitívne potvrdí laboratórna analýza záznamu z čiernych skriniek, bude treba hľadať pôvodcov zločinu medzi islamistami sinajskej teroristickej skupiny napojenej na tzv. Islamský štát.

Možnosť bombového atentátu pripúšťajú aj predstavitelia egyptskej bezpečnosti, pretože začali s vyšetrovaním zamestnancov letiska v Šarm aš-Šajchu a preverovaním záznamov letiskových kamier.

Otázka kto a ako prepašoval bombu na palubu ruského lietadla je veľmi nepríjemná nielen pre vedenie letiska, ale aj pre egyptskú vládu. Dôsledky tejto udalosti sa prejavili takmer okamžite: Rusko a Británia z dôvodu bezpečnosti pozastavili všetky lety zo Šarm aš-Šajchu a začali postupne evakuovať svojich turistov z destinácie na Sinaji.

Foto: archív
Foto: archív

Druhá otázka, ktorú si zatiaľ nik nekladie, je rovnako nástojčivá: Prečo si miestna odnož teroristickej organizácie Islamský štát vybrala za cieľ práve ruské lietadlo, keď islamský kalifát bombardujú Američania podstatne dlhšie ako Rusi?

Núka sa logická odpoveď: Ruské SU-34 zasahujú ciele oveľa tvrdšie a efektívnejšie ako americké F-16. Okrem toho, teroristi ISIS nebudú predsa vkladať nástražné systémy do amerických lietadiel, keď sami používajú americkú výzbroj, keď majú americký výcvik a keď od nich tajne kupujú naftu americké firmy.

Americká blízkovýchodná misia ukrýva pred svetom ešte nejedno tajomstvo, čakajúce na odhalenie. Dnes už niet pochýb, že hlavná ťarcha boja proti islamistickým teroristom (nezmieriteľným či umierneným) spočíva na ruských pleciach.

Rusi tento boj proti globálnej hrozbe nepredstierajú, myslia ho vážne a postupujú razantne. Rovnako ako počas 2. svetovej vojny sa s najväčším nasadením pustili do boja proti hrozbe, ktorá opäť ohrozuje celý svet, a platí za to rovnako ako vtedy – ľudskými obeťami z vlastných radov. Prvými sú nevinní cestujúci Airbusu A 321.

Foto: archív
Foto: archív
Prvými obeťami nekompromisného boja Ruska s teroristami z Islamského štátu sú nevinní cestujúci Airbusu A 321. V centre Petrohradu za nimi smútia ich blízki a ďalší obyvatelia mesta. (Foto: archív)
Prvými obeťami nekompromisného boja Ruska s teroristami z Islamského štátu sú nevinní cestujúci Airbusu A 321. V centre Petrohradu za nimi smútia ich blízki a ďalší obyvatelia mesta. (Foto: archív)

1 komentár

Comments are closed.