Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko opätovne pokutovalo sociálne siete Twitter, Google a Tiktok

Rusko opätovne pokutovalo sociálne siete Twitter, Google a Tiktok

Foto: archív

Moskovský súd opäť udelil pokuty sociálnym sieťam Twitter, Google a Tiktok za to, že neodstránili obsah, ktorý je v Rusku zakázaný. Spoločnosť Google dostala pokutu vo výške 3,5 milióna rubľov (39.000 eur). Súd v Moskve má 1. júna rozhodnúť aj o ďalších žalobách v súvislosti s nerešpektovaním zákona o odstraňovaní nevhodného obsahu.

Googlu tak hrozí ďalšia pokuta vo výške 24 miliónov rubľov (268.000 eur). Od začiatku roka dostala táto spoločnosť v Rusku už niekoľko pokút – v celkovej výške 9,5 milióna rubľov (106.000 eur).

Najvyššiu pokutu udelil súd spoločnosti Twitter, a to vo výške 19 miliónov rubľov (212.000 eur). Spoločnosť ju dostala v súvislosti so šiestimi prípadmi výziev na účasť na nepolevených demonštráciách, ktoré zo svojej platformy neodstránila, informoval portál Meduza.io.

Za podobné prečiny bol už aj Twitter pokutovaný viackrát, pričom v apríli mu bola udelená pokuta vo výške 8,9 milióna rubľov (99.000 eur). Spoločnosť tak teraz musí zaplatiť pokuty v celkovej hodnote 27,9 milióna rubľov (311.000 eur).

Sociálnej sieti Tiktok udelil súd pokutu vo výške 1,5 milióna rubľov (17.000 eur) a to taktiež za neodstránenie príspevkov, ktoré ľudí vyzývali na účasť na nepovolených protestoch. Rovnako ako Google a Twitter bol už v minulosti v Rusku pokutovaný aj Tiktok, ktorý musí v tejto krajine uhradiť pokuty v celkovej výške 4,1 milióna rubľov (46.000 eur).

V Rusku platí od februára zákon, ktorý zaväzuje sociálne siete k tomu, aby vyhľadávali a následne blokovali informácie o úradmi nepovolených zhromaždeniach. Ešte v januári pritom začala platiť v tejto krajine aj iná legislatíva, v súlade s ktorou hrozia sociálnym sieťam vysoké pokuty – od niekoľko stotisíc do niekoľko miliónov rubľov-, ak odmietnu vymazať informácie zakázané v Rusku.