Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko oznámilo podmienky na dosiahnutie mieru na Ukrajine. Kyjev sa musí vzdať...

Rusko oznámilo podmienky na dosiahnutie mieru na Ukrajine. Kyjev sa musí vzdať najmä vstupu do EÚ a NATO

Reprodukcia: archív

Ruská federácia predložila podmienky na urovnanie vojnového konfliktu s Ukrajinou. Podľa námestníka ruského ministra zahraničných vecí Michaila Galuzina sa Ukrajina v prvom rade bude musieť vzdať svojho vstupu do EÚ a NATO. Ukrajina tieto požiadavky odmietla a predložila svoje „protipodmienky“.

Galuzin v rozhovore pre ruskú spravodajskú agentúru TASS ako podmienku pre dosiahnutie mieru uviedol, že Ukrajina musí prestať klásť odpor ruskej armáde a v záujme urovnania konfliktu s Ruskom musí odmietnuť dodávky západných zbraní.

Na dosiahnutie „komplexného, spravodlivého a trvalého“ mieru sa Ukrajina musí vzdať aj vstupu do NATO a Európskej únie, vrátiť sa k neutrálnemu statusu nezúčastnenej krajiny a uznať „novú územnú realitu, ktorá vznikla v dôsledku práva národov na sebaurčenie“.

Námestník šéfa ruskej diplomacie dodal, že ochrana práv po rusky hovoriacich občanov a národnostných menšín je tiež dôležitým prvkom na dosiahnutie mieru. Status ruštiny ako štátneho jazyka musí byť zakotvený na legislatívnej úrovni.

Galuzin takisto zdôraznil, že ukrajinský štát musí zaručiť rešpektovanie základných ľudských práv vrátane práva na slobodu vierovyznania, čím mal na mysli predovšetkým to, aby Kyjev prestal prenasledovať pravoslávnu cirkev.

Poradca vedúceho ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoľak v reakcii na Galuzinom formulované požiadavky Moskvy na sociálnej sieti uviedol, že „skôr potvrdzujú právnu i faktickú nespôsobilosť ruského vedenia“. Reálne sú preto podľa Podoľaka len „protipodmienky“ predkladané Ukrajinou.

Kyjev žiada okamžité stiahnutie všetkých ruských jednotiek z územia Ukrajiny. Od Moskvy tiež chce, aby uznala, že ZSSR sa rozpadol a postsovietske republiky majú plnú suverenitu. Trvá aj na vydaní vojnových zločincov a osôb, ktoré vyvolali vojnu na Ukrajine.

Kyjev tiež podľa Podoľaka chce, aby na ruskom území bola vytýčená demilitarizovaná zóna. Žiada aj zníženie počtu rakiet dlhého doletu, ako aj na právne stanovený plán pre vojnové reparácie a odovzdanie zmrazených ruských aktív v iných krajinách v prospech Ukrajiny. Dodal tiež, že by sa mala uskutočniť aj medzinárodná konferencia o kontrole ruského jadrového arzenálu.