Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko plánuje na budúci rok spustiť kontajnerovú dopravu cez Arktídu

Rusko plánuje na budúci rok spustiť kontajnerovú dopravu cez Arktídu

Foto: archív

Rusko chce v budúcom roku spustiť námornú kontajnerovú dopravu severnou cestou cez Arktídu. Uviedol to prezident Vladimir Putin na ekonomickom fóre vo Vladivostoku. Krajina v tejto súvislosti plánuje ďalšie investície do infraštruktúry.

Severná cesta povedie okolo Vladivostoku cez Beringov prieliv až do Petrohradu v európskej časti Ruska. Na pravidelnú kontajnerovú dopravu plánuje Moskva využiť globálne otepľovanie, ktoré sprístupní aj veľmi chladné vody severných morí. Moskva chce z projektu urobiť hlavnú námornú trasu.

Na rozvoji oblasti okolo Kurilských ostrovov by sa mali podieľať aj zahraniční investori vrátane japonských. Práve Japonsko si robí nárok na južnú časť ostrovov. Putin prisľúbil, že Rusko podporí biznis v tejto časti daňovými úľavami.

Ruský prezident zároveň navrhol vytvoriť na Ďalekom východe terminály na produkciu vodíka a čpavku. Aj do týchto projetov prizval zahraničných investorov. Ostrov Sachalin by mal v roku 2026 dosiahnuť takzvanú uhlíkovú neutralitu, teda dosiahnuť rovnováhu medzi emisiami uhlíka a ich pohlcovaním z atmosféry.